ZPĚT NA AKTUALITY

Rok 2023 v Decision 21

21.12.2023

Nastalo období vánočních večírků a rozesílky PFek, ale také rekapitulace letošního roku a plánování toho následujícího. Přečtěte si, jak vypadal ten náš v Decision 21. A že to byla jízda!

Pro transparentnější a snazší komunikaci jsme se rozhodli sjednotit veškeré naše aktivity pod značku Decision 21. Jedná se o oficiální název firmy i naší online platformy pro občanskou participaci. Pod Decision 21 nás najdete na českém i zbrusu novém anglickém webu a sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Youtube).

Změna nastává také ve vedení Decision 21. Od 1. října 2023 se novým jednatelem stal Vladimír Peták, který dále od 1. ledna 2024 převezme i roli CEO.

Rozdělování newyorských milionů

S newyorskou radnicí spolupracujeme od roku 2016. Naše technologické řešení si tehdy Rada města vybrala na základě svých kritérií coby dodavatele hlasování a tuto pozici úspěšně obhajujeme do současnosti. Letošní rok je pro nás ale přelomový. Poprvé pro New York City Council v projektu PBNYC zajišťujeme nejen proces hlasování, ale i online navrhování projektů. Více si o projektu můžete přečíst v článku na iDnes či What News.

Tento rok jsme také poprvé v projektu The People's Money spolupracovali s administrativou newyorského starosty, která participaci z jednotlivých městských čtvrtí rozšířila na celý New York. V obou projektech se s pomocí online platformy Decision 21 letos rozdělilo celkem 35 milionů dolarů (téměř 800 milionů korun). Peníze půjdou na vylepšení místních škol, parků, knihoven, sociálního bydlení, ulic a dalších veřejných prostor.

Náš tým v newyorské kanceláři CEC v rámci projektu The People's Money

Z českých měst: Solární parkoviště i vodní mlžítka

Naši klienti z řad měst a obcí letos opět prokázali, že klíčem k úspěšné participaci je kontinuita. Sedmý ročník participativního rozpočtu Překvapte Říčany byl rekordní, a to jak na počet přihlášených projektů, tak na počet hlasujících. Město, které i letos obsadilo první příčku v Indexu kvality života, se navíc rozhodlo do městské participace zapojit i mládež. Praha 5 i letos spustila anketu k instalaci vodních mlžítek. Do participace se s námi letos opět pustila také Praha 14, Praha 12, Jeseník, Golčův Jeníkov a Albrechtice.

Nové ročníky participativních rozpočtů ještě před Vánoci spustili v Černošicích, Jílovém u Prahy a Praze-Libuši.

Společně s Broumovem, který se stal finalistou soutěže Evropské hlavní město kultury, Agenturou pro rozvoj Broumovska a Nadačním fondem Broumov – město kultury jsme spustili již 3. ročník veřejného hlasování grantového programu “Máme rádi Broumov(sko). Jeho cílem je podpořit rozvoj města i celého broumovského regionu, mezi projekty se letos rozdělilo až 180 000 Kč. Více si můžete přečíst v našem rozhovoru pro Broumovské noviny.

Přání žáků se díky Školnímu Pébéčku stávají skutečností

Školní participativní rozpočty v letošním roce zaujaly především zřizovatele základních škol - jak u nás, tak na Slovensku. Kromě našich stálých klientů, jako jsou Ostrava-Jih, Most, Humpolec, Příbram a Praha 6, se pro aplikaci Školní Pébéčko rozhodli i další zřizovatelé základních škol - MČ Praha 5, Pelhřimov, Ústí nad Labem, MČ Praha 22 i ZŠ Odolená Voda nebo ZŠ Klučenice. Kromě slovenských středních škol jsme u nás přivítali i všech 8 základních škol z Trenčína.

Žáci všech zúčastněných škol přicházejí s neuvěřitelným množstvím kreativních nápadů. Oblíbenými návrhy jsou odpočinkové místnosti, knihovna a venkovní učebna, ale nechybí ani domečky pro ježky s fotopastí, “plackovač” neboli lis na odznaky, lidská kostra do kabinetu přírodopisu nebo stroj na cukrovou vatu pro školní slavnosti.

Workshopy ve školách, na radnicích i na zámku

Participaci rozvíjíme v Česku i na mezinárodní úrovni. Snažíme se proto v tomto oboru neustále (sebe)vzdělávat. Pro žáky na základních školách v Moravské Ostravě a Přívozu jsme letos uspořádali několik workshopů, kde jsme společně diskutovali o principech participativního rozpočtování a ukázali si příklady dobré praxe.

Na radnici Prahy 5 a Prahy 22 jsme proškolili nové koordinátory a koordinátorky Pébéčka, které budou mít v městských částech na starosti školní participaci. O posilování demokracie prostřednictvím participativního rozpočtování na školách jsme se také bavili na speciálním workshopu projektu visegrádské spolupráce.

Na zámku Nečtiny jsme ve spolupráci s koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže TANDEM uspořádali dva workshopy na konferenci Participace - jen volit nestačí. Se studenty jsme probrali témata občanské participace, demokracie i volebních systémů a připravili speciální online hlasování.

Workshop na zámku Nečtiny

Z Barcelony až do Hradce

Kromě pořádání zmíněných workshopů jsme také vzdělávali sami sebe. Na pozvání Evropské komise jsme se zúčastnili Virtual Worlds Citizens' Panelu v Bruselu, ve kterém se občané zapojili do virtuální budoucnosti EU.

Na konferenci The Innovation in Politics Convention ve Varšavě jsme spolu s experty z celého světa sdíleli know-how v oblasti participace u kulatého stolu i v panelové diskuzi.

Kolegyně Van v debatě na konferenci The Innovation in Politics Convention

Náš stánek jste také mohli vidět na největším eGovernment eventu v Česku: konferenci ISSS 2023, která se každoročně koná v Hradci Králové. Letošní pracovní cesty jsme zakončili na listopadovém Smart City Expo kongresu v Barceloně, kde se sešly městské inovace z celého světa.

Českou stopu jsme distančně otiskli i do konference v Rio de Janeiru. Zástupkyně našeho týmu byla součástí mezinárodní poroty 25 expertů, která hodnotila projekty v letošním ročníku ceny „Best Practice in Citizen Participation“ pořádané Mezinárodní observatoří pro participativní demokracii.

Platforma Decision 21 mezi světovou špičkou

Naše platforma se dostala do globálního žebříčku nástrojů pro online participaci, který druhým rokem vydává organizace People Powered. Žebříček hodnotil celkem 32 nástrojů e-participace, součástí hodnocení bylo vyjádření odborné komise složené z expertů na občanské technologie i zpětná vazba od více než 400 uživatelů.

Šachové souboje, influencerská síň slávy i podnikatel roku

Co mají tyto pojmy společného? Naši online platformu! Letos jsme zajistili hlasování ve třech soutěžích. Na mezinárodním šachovém festivalu hlasovali šachoví příznivci v češtině i angličtině o nejlepší šachové partii.

V jubilejním 10. ročníku Czech Social Awards vybírali fanoušci své oblíbené influencery. Ocenění letos během galavečera v prostorách DOX+ získaly nejen osobnosti sociálních sítí, ale i projekty, firmy a inspirativní obsah.

Czech Social Awards 2023 (Foto: Petr Lebeda)

Lidé na naší platformě také navrhovali a hlasovali o svých oblíbených restauracích, prodejnách či třeba kadeřnictvích. Ve spolupráci s Prahou 10 jsme spustili pilotní ročník ankety Podnikatel roku.

Online hlasovací nástroj Poll21

Nemůžete se dohodnout, kam na teambuilding? Do jakého podniku zajít s kamarády na pivo? Nebo potřebujete efektivně rozhodovat ve správní radě? Připravili jsme pro vás online hlasovací nástroj Poll21, který vám pomůže skupinově rozhodnout prakticky o čemkoliv. Stačí si zdarma založit účet, vytvořit hlasování, pozvat do něj ostatní a společně najít shodu. Kouzlo spočívá v metodě D21 - můžete hlasovat pro více možností a dokonce udělit minusový hlas té, se kterou nesouhlasíte.


Děkujeme všem klientům a partnerům za smysluplné a naplňující projekty, kterých jsme letos mohli být součástí.

Přejeme vám krásné Vánoce a pohodový start do nového roku!