ZPĚT NA AKTUALITY

Solární parkoviště i zachytávání dešťové vody. Říčanští inovace prosadili v participativním rozpočtu

12.10.2023

7. ročník participativního rozpočtu Překvapte Říčany byl rekordní. A to jak na počet přihlášených projektů, tak na počet hlasujících.

V sedmém ročníku participativního rozpočtu se na předních příčkách s převahou umístily projekty, které podporují opatření na ochranu životního prostředí.

Do hlasování se zapojil rekordní počet rezidentů

V letošním participativním rozpočtu hlasovalo celkem 1179 obyvatel Říčan. I počet 30 námětů, ze kterých vybírali, byl dosud nejvyšší a velmi pestrý. Letos občané našli nejširší shodu na realizaci projektu na nakládání s dešťovou vodou z budov v majetku města na Masarykově náměstí (550 hlasujících). Dalším námětem, kterým se má vedení radnice na přání obyvatel zabývat, je projekt na vybudování zastřešení parkovacích míst solárními panely. Sluneční energie by byla využita nejen na nabíjení elektroaut, ale přebytek by putoval do sítě a byl komunitně využit (430 hlasů). Na realizaci těchto projektů uvolní radnice dva miliony korun. Z méně nákladných projektů do půl milionu si přejí občané učinit kroky ke vzniku rezervace Říčanská Rokytka. Tento projekt byl i s celkovým počtem 568 hlasů absolutním vítězem. Dát svobodu přírodě a v katastru Říčan vyčlenit bezzásahová území podpořilo na 406 hlasujících. Vhodné plochy vytipují odborníci.

Tento projekt již byl v hlasování v roce 2021, kdy skončil na třetí místě a měl o sto hlasů méně. V tomto ročníku bývalý starosta Vladimír Kořen zabojoval o hlasy, vsadil na kampaň, a výsledkem byl hattrick, tedy všechny jeho navržené projekty skončily na realizovatelných pozicích. „Na prvním místě chci poděkovat za podporu a hlasy všem, kterým leží na srdci říčanská příroda. Věřím, že se projekty budou realizovat rychle a bez potíží. Uvítám každý nápad, který by projektům dodal vyšší kvalitu“ děkuje a nabádá k dalšímu zapojení Vladimír Kořen. S kampaní pomáhala dcera Karolínka, která vytvořila plakáty, i syn Vašek. Participativní rozpočtování má určitě smysl a věřím, že to pro mladé, které se rozběhne na podzim, překvapí zajímavými nápady“ doplňuje Kořen.

Martin Karáč z říčanského Ekocentra a navrhovatel projektu, jehož cílem by mělo být zlepšení kvality vody v říčanských tocích, neskrýval překvapení a radost z prvního místa: „Podanie projektu bolo motivované hlavne snahou upozorniť na vážny problém týkajúci sa celých Říčan. Odstraňovanie dlhov minulosti je beh na dlhú trať, vyžadujúci neustálu energiu a podporu. Takže takto silné vyjadrenie podpory ma veľmi teší. Zistenie, že záležitosti svojho životného prostredia neberie říčanská verejnosť na ľahkú váhu, je úžasné!“

Problematika, kterou jeho námět chce pomoci zlepšit, je totiž velmi složitá a efektivní řešení problému by stálo městskou kasu stovky milionů korun. Podstatou potíží je totiž jednotná kanalizace, kterou společně odchází jak odpadní, tak dešťová voda. V případech silných dešťů retenční nádrže nestačí a znečištěná voda přepady uniká do vodních toků, jak účastníkům veřejných setkání vysvětlili zástupci správy majetku.

Ekologie zabodovala hlavně v malých projektech

Velkou podporu v hlasování Překvapte Říčany získal i projekt na třetím místě, ve kterém jde o snížení světelného smogu úpravou rušivého veřejného osvětlení. Čtvrtá se umístila stezka pro děti objevujeme přírodu a na pátém místě pití bez odpadu s pítky u cyklostezky. U velkých námětů bylo další pořadí pestřejší. Na třetím místě zpevnění pěšiny v „Aleji Říčaňáků“, na čtvrtém rozšíření dětského hřiště u trampolín a na pátém komunitní vnitroblok u Koloběhu.

Na opačném spektru zájmu s nejvyšším počtem záporných hlasů (−237) se ocitl námět na umístění uměleckých děl na vjezdech do města a fontána u Mlýnského rybníku, jindy úspěšného navrhovatele Zdenka Vávry.

Ještě letos by radnice ráda uskutečnila další projekt participace se zaměřením na mladé lidi a studenty

Navrhovat a hlasovat by mohli lidé od 12 do 25 let. Trvalé bydliště v Říčanech nebude podmínkou. Rozhodující, je vztah k městu, tedy kromě bydliště třeba studium či trávení volného času v kroužcích. Na vítězné projekty radnice vyčlenila celkem jeden milion korun. Ten si rozdělí ve dvou kategoriích celkem tři projekty, jeden z kategorie velké projekty (od 200 do 600 tis. korun) a dva projekty z kategorie malé (do 200 tisíc korun), které se umístí na předních příčkách v hlasování. Projekt participace pro mladé zaujal starostu žákovského zastupitelstva Matyáše Fořta, který tuto výzvu přijal a na uskutečnění prvního ročníku spolupracuje.

Podrobné výsledky participativního rozpočtu Překvapte Říčany i historii minulých ročníků najdete na www.prekvaptericany.cz.

Autor: Kateřina Lauerová, koordinátorka participace Říčany