ZPĚT NA AKTUALITY

Smart City Expo World Congress 2023 v Barceloně ukázal města budoucnosti

8.11.2023

Na světovém kongresu Smart City Expo v Barceloně se sešly městské inovace z celého světa. A náš tým mezi nimi! Tisíce návštěvníků a vystavovatelů z řad firem, nezisku a veřejného sektoru sdílely své zkušenosti a inovativní Smart City řešení.

Světový kongres Smart City Expo je přední mezinárodní summit zaměřující se na města a chytrá městská řešení. Za 3 dny se na Gran Via v prostorách Fira de Barcelona shromáždilo přes 25 300 návštěvníků ze 140 zemí.

Světový kongres Smart City. Foto: SCEWC

Celkem 600 odborníků diskutovalo různé strategie, jež se celosvětově používají k řešení problémů, kterým města čelí v oblastech jako je mobilita, správa, udržitelnost a začleňování. Mezi hlavními řečníky vystoupil Nathan Blecharczyk, spoluzakladatel a ředitel strategie Airbnb; prezident FC Barcelona, ​​Joan Laporta; počítačová vědkyně a expertka na algoritmické zkreslení Margaret Mitchell; právník Micaela Mantegna se specializací na umělou inteligenci; a bývalá britská ministryně pro energetiku a čistý růst a expertka na udržitelný rozvoj Claire O’Neill.

Foto: SCEWC

Města s celého světa

Mezi více než 800 přítomnými městy a zeměmi vystoupila Brazílie, Čína, Estonsko, Francie, Německo, Indie, Itálie, Japonsko, Korea, Mexiko, severské země, Polsko, Portugalsko, Saúdská Arábie a USA. Zástupci těchto zemí předvedli jejich nejnovější iniciativy - např. projekty využívající Digitální Dvojčata pro reprezentaci a monitorování různých městských oblastí či umělou inteligenci pro řízení mobility a dalších městských služeb. Česká republika na kongresu chyběla, ačkoliv má v inovativních řešeních rozhodně co nabídnout.

Foto: SCEWC

World Smart City Awards

Brazilské město Curitiba získalo za svůj přístup zaměřený na občany v rámci Smart City Awards titul Smart City roku 2023. Ocenění každoročně vyzdvihuje výjimečné iniciativy a projekty v odvětví inovací a městské transformace. Letošní ročník také zahrnoval zvláštní uznání Leadership Award, které za svou práci obdržela Anna Lisa Boni, místostarostka italské Boloně a generální tajemnice Eurocities v letech 2014 až 2021, a Claudio Orrega, guvernér metropolitního regionu Santiago de Chile.