ZPĚT NA AKTUALITY

Participace aneb jen volit nestačí. S koordinačním centrem TANDEM jsme uspořádali workshop pro česko-německou mládež

22.6.2023

Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže TANDEM nás oslovilo s uspořádáním workshopu na konferenci Participace - jen volit nestačí. Se studenty jsme probrali témata občanské participace, demokracie i volebních systémů a připravili speciální online hlasování.

Současné problémy světa se týkají i mladých. Jak se mohou podílet na jejich řešení, postavit se za své názory a prezentovat je veřejně? Jít jednou za čas k volbám nestačí. Co lze udělat víc? Tím se zabývala konference mládeže s tématem participace, kterou na zámku Nečtiny organizovalo 16.-18. června 2023 koordinační centrum TANDEM a tým ahoj.info složený z dobrovolníků Evropského sboru solidarity. Akce byla určena mladým lidem od 16 do 26 let z České republiky a Německa se zájmem o politiku a světové dění.

Foto: Tomáš Novotný

Na zámku Nečtiny jsme 17. června českým a německým studentům ukázali, co občanská participace znamená, jak v praxi vypadá a proč je důležité se o dění ve společnosti zajímat.

Workshop Participace 21 vedl projektový manažer Petr a manažerka komunikace a marketingu Renata (Foto: Tomáš Novotný)
Pro účastníky workshopu jsme připravili pracovní listy v českém i německém jazyce (Foto: Tomáš Notovný)
Studenti nad pracovními listy společně debatovali ve skupinkách (Foto: Tomáš Novotný)

Pro účastníky jsme také v českém a německém jazyce připravili speciální online hlasování na platformě Decision 21, ve kterém si vyzkoušeli, jak ovlivňuje zvolená volební metoda výsledek. Z fiktivních filmových postav měli za úkol vybrat tu, kterou by chtěli za prezidenta/ku světa. Nejprve hlasovali jedním hlasem a následně metodou D21, kdy měli k dispozici 3 plusové a 1 minusový hlas. Výsledky obou hlasování jsme následně porovnali a vysvětlili, jakým způsobem může použitá metoda hlasování ovlivnit výsledek.

Ve speciálním on-line hlasování studenti z fiktivních filmových postav vybírali prezidenta/ku světa (Foto: Tomáš Notovný)