ZPĚT NA AKTUALITY

Workshopy pro žáky v Ostravě

23.2.2023

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz letos organizuje 2. ročník Pébéčka. Se zástupci školních parlamentů jsme diskutovali o principech participativního rozpočtování a ukázali si příklady dobré praxe, kterými se mohou žáci ve svých projektech inspirovat.

O workshopy na téma participace projevilo zájem 6 základních škol z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Náš tým v čele s projektovou manažerkou pro školy navštívil ZŠ Generála Píky, ZŠ Ostrčilova, ZŠ Nádražní, ZŠ Waldorfská, ZŠ Zelená a ZŠ Matiční. Cílem školení bylo vysvětlit žákům fungování participativního rozpočtu a ukázat, jak jednotlivé kroky realizovat. Dětem jsme také poradili, jak na úspěšný projekt - od základů marketingu po projektový management. Nabyté vědomosti a zkušenosti budou v následujících týdnech členové školních parlamentů předávat svým spolužákům, aby se mohli všichni v co největší míře zapojit do dalšího ročníku Pébéčka, které se školami realizujeme. V Ostravě jsme se potkali nejen s žáky a zaměstnanci školy, ale také místní televizí.

Naše projektová manažerka v reportáži pro regionální televizi Polar

Školení jsme rozdělili do dvou bloků, ve kterých jsme se věnovali různým aspektům participace. Úvodní blok se zaměřil na principy participativního rozpočtování. Žáci se dozvěděli, jak se mohou zapojit do rozhodování o financích školy a z jakých fází se Pébéčko skládá. Dále si vyzkoušeli online hlasování na platformě Decision 21, a to na různých zařízeních - chytrých telefonech, tabletech a počítačích.

Pro žáky jsme připravili interaktivní hlasování, ve kterém vybírali své oblíbené zpěváky a zpěvačky

Druhý blok se věnoval praktickým aspektům participativního rozpočtování. Zaměřili jsme se na důležitost spolupráce a organizaci práce v týmu. Probrali jsme také, jaké jsou nejlepší postupy pro získání zpětné vazby od spolužáků a jak můžeme návrhy v Pébéčku prezentovat ostatním, k čemuž nám jako inspirace sloužily příklady žákovských kampaní z jiných škol.

Školení jsme si moc užili a těšíme se na další spolupráci s ostravskými školami!