Cena Víta Brandy

„Hledali jsme a našli způsob, jak vytvořit férové hlasování veřejnosti s možností ověření hlasujících.“

Jitka Vrtalová, projektová manažerka

Cena Víta Brandy

v číslech

1.

ročník soutěže

54

přihlášených projektů

3 058

hlasů v hlasování veřejnosti

POUŽITÁ ŘEŠENÍ:

V roce 2022 zorganizoval spolek Partnerství pro městskou mobilitu druhý ročník Ceny Víta Brandy. Mezinárodní soutěž pojmenovaná po známém architektovi oceňuje dobré změny ve veřejném prostoru - dopravní stavby a opatření v českých a slovenských městech. Výsledky lokálním autoritám pomohou lépe pochopit přání a potřeby občanů a přizpůsobovat tak veřejný prostor účelně a efektivně. Vedle čtyř cen, které vybírala expertní porota, byla poprvé vyhlášena i cena veřejnosti, jejíž vítěze vybrali hlasující na online platformě Decision 21.

Cena Víta Brandy

Průběh hlasování ceny veřejnosti

Pro zachování fair play soutěže bylo klíčové, aby hlasování proběhlo verifikovaným způsobem a každý hlasující měl možnost hlasovat pouze jednou. Zároveň mělo řešení být jednoduché pro hlasující (uživatele) i pro pozdější zpracování dat organizátory. Hlasování jsme uskutečnili online na platformě Decision 21 a k původním požadavkům zadavatele jsme navíc přidali několik funkcionalit:

  • barevné sjednocení designu hlasování s logem a webem Ceny Víta Brandy
  • úprava možností dle přání zadavatele (fotografie, popisky projektů v hlasování)
  • verifikace hlasujících pomocí SMS pro telefonní čísla s českou a slovenskou předvolbou
  • možnost uplatnění plusových a minusových hlasů v rámci volební metody D21
  • doplňující socio–demografické otázky
  • real–time počítadlo hlasů
  • automatické nastavení času spuštění, uzavření a vyhlášení hlasování
  • jednoduchý přehled výsledků

První ročník přilákal 54 projektů z Česka a Slovenska, které se do soutěže přihlásily. V hlasování veřejnosti udělil jeden hlasující průměrně 3,48 hlasů. O vítězi rozhodlo celkem 878 hlasujících, kteří celkem udělili 3 058 hlasů. Detailní výsledky ukazují, jaké projekty byly veřejností široce podporované, a které naopak vnímala jako kontroverzní. Hlasování tak mimo samotné soutěže přineslo jednotlivým přihlášeným projektům i zpětnou vazbu.

Doplňující socio–demografické otázky v hlasování organizátorům odhalily základní charakteristiku „průměrného hlasujícího“ a ukázaly, jakou cílovou skupinu je třeba lépe oslovit v rámci dalších ročníků. Data jsou zajímavá zejména pro plánování budoucích marketingových aktivit zadavatele.

Detailní výsledky hlasování najdete zde.

Slavnostní vyhlášení

Autorem hlavní ceny je český výtvarník a hudebník Milan Cais, čestným hostem slavnostního předávání cen ve Skautském institutu na pražské Kampě byl také ministr dopravy Martin Kupka. „Je důležité povzbudit zástupce měst, aby vnímali, že dopravě může pomoci i orientace na pěší a cyklistickou dopravu. Soutěže jako Cena Víta Brandy mohou pomoci ke sdílení zkušeností dobré praxe,“ uvedl. Ministr také pokřtil českou verzi Evropského atlasu mobility. Publikace představuje klíčová fakta a čísla o dopravě a mobilitě v Evropě a jejím cílem je přispět k úsilí o udržitelnou a spravedlivou mobilitu v Evropské unii.

Křest Evropského atlasu mobility

Hlavní trofej za nejlepší realizace dopravních staveb a proměn ve veřejném prostoru si odnesl ateliér Jakub Cigler Architekti za revitalizaci Moskevské ulice v Praze. Občané na platformě Decision 21 vybrali cyklostezku Oslavany–Ivančice, která na základě jejich hlasování obdržela cenu veřejnosti.

Cena Víta Brandy 2022
Přehled vítězných projektů

Hlavní Cena Víta Brandy 2022 za dopravní stavbu nebo opatření: Revitalizace Moskevské ulice, Praha

Zvláštní cena za opatření pro chodce: Cesty podél Staré Ponávky nad sídlištěm Komárov, Brno

Zvláštní cena za opatření pro cyklisty: Plošná opatření pro cyklisty, Třebíč

Speciální cena poroty: Cesty strmilovské vody, Strmilov

Cena veřejnosti: Cyklostezka Oslavany–Ivančice, Mikroregion Ivančicko

Sborník ceny Víta Brandy 2022 obsahuje představení všech projektů

Všechny projekty, které se umístily, si můžete prohlédnout ve sborníku, jehož elektronickou verzi si můžete stáhnout na webu dobráměsta.cz nebo si o něm přečíst info.

Chcete zapojit občany a budovat lepší města a obce pro život?

kontaktujte nás

Přečtěte si další příběhy