PBNYC: Participativní rozpočet v New Yorku

„Čekal jsem, že budou převládat negativní reakce, protože lidé jsou obecně k vedení města cyničtí, ale nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Hlasování bylo úžasné. Lidé jsou z celého procesu nadšení. V našem distriktu byl ve srovnání s loňským rokem počet odevzdaných hlasů dvojnásobný.“

Jose Porreti, někdejší Vedoucí participativních projektů, New York City Council

PBNYC: Participativní rozpočet v New Yorku

v číslech

67 690

hlasujících

28

zapojených distriktů

$ 38 million 

rozpočet pro participativní projekty

POUŽITÁ ŘEŠENÍ:

Největší projekt participativního rozpočtování v Severní Americe

V rámci projektu participativního rozpočtu v New Yorku v roce 2016 radnice umožnila místním obyvatelům rozdělit z mětského rozpočtu 38 milionů dolarů na projekty navržené členy komunit. Jednalo se tak o největší projekt tohoto typu v Severní Americe. V roce 2015/16 tak proběhlo již 5. kolo, do kterého bylo zapojeno 28 z 51 městských ditriktů.

Participaci newyorská radnice podporuje různými promo předměty - trika, letáky, placky...


Efektivní sběr požadavků a hlasování online

Melissa Mark-Viverito, předsedkyně Městské rady, a její tým chtěli účastníkům projektu zjednodušit sdílení nápadů na projekty, umožnit zpětnou vazbu komunity, zajistit bezpečnou registraci, dát možnost hlasovat online na místě i z domova a ušetřit peníze daňových poplatníků (a lesy) tím, že vytisknou méně papírů a učiní proces sčítání hlasů efektivnější. 

Automatizované vytvoření a sčítání papírových lístků

Tým D21 spolupracoval s Radou, aby poprvé umožnil online hlasování ve všech 28 participujících obvodech. V 11 obvodech měli rezidenti možnost se osobně s předstihem registrovat a poté bezpečně odvolit na svém chytrém telefonu či osobním počítači. Velkou výhodou, kterou D21 zajistila, bylo automatizované vytvoření papírových volebních lístků a jejich sčítání, což významně zkrátilo dobu sčítání hlasů a počet chyb.

D21 digitální systém

Pět obvodů využilo D21 hlasování ke kreativnímu sbírání nápadů na sousedských shromážděních, čímž dostali stovky členů komunit šanci dát svou zpětnou vazbu. Zároveň se tím mezi lidmi volně šířila informace o konání pébéčka. A v neposlední řadě vytvoření D21 digitálního systému pro správu hlasování na místě pomohlo Radě standardizovat proces registrace voličů napříč všemi obvody, tisknout méně nevyužitých hlasovacích lístků a umožnit voličům hlasovat v jejich domácím obvodu z jakékoli volební místnosti ve městě.

Výsledky

D21 digitální systém pro správu hlasování sklidil velký úspěch. Mnoho obvodů si pochvalovalo, že nemusely odmítat voliče jen proto, že spadali pod jiný obvod. Obvody, které v předchozí fázi procesu využily D21 hlasování ke sběru nápadů, ocenily užitečnost takového nástroje. Jen v Queens obvodu se zapojilo přes 600 členů komunity. Během volebního týdne mohly stovky voličů díky široké dostupnosti digitálních hlasovacích lístků hlasovat ve svém obvodu "na dálku", tedy z jiného volební místnosti. To městu oproti roku 2015 ušetřilo náklady na tisíce nevyužitých hlasovacích lístků. A v neposlední řadě na místě přítomný sčítací tým D21 zvládl zpracovat 67 000 hlasovacích lístků za méně než tři dny, což je obrovské zlepšení z původních 23 dní, které zaměstnanci města potřebovali na sečtení hlasů v minulém ročníku.

New York se poprvé pustil do celoměstského participativního rozpočtu: The People's Money

Chcete zapojit občany a budovat lepší města a obce pro život?

kontaktujte nás

Přečtěte si další příběhy