ZPĚT NA AKTUALITY

Projekt ZMĚŇ TO! je součástí mezinárodně oceňovaných politických projektů Innovation in Politics Awards 2024

14.5.2024

S projektem zapojujícím mladé lidi do dění v Říčanech jsme se zařadili mezi 10 nejlepších iniciativ letošních Innovation in Politics Awards v kategorii Democracy Technologies.

Když radnice, žákovské zastupitelstvo a civic-tech firma společně mění město. V Říčanech jsme ve spolupráci s místní radnicí a Žákovským zastupitelstvem realizovali unikátní pilot participativního rozpočtu ZMĚŇ TO! zaměřeného na mladé lidi od 12 do 25 let. Ti na platformě Decision 21 podávali návrhy na vylepšení města, veřejně je prezentovali a v online hlasování vybrali ty nejlepší. Vedení města na jejich realizaci z městské kasy uvolnilo 1 milion korun.

Cílem projektu bylo vzbudit zájem mladých o veřejné dění ve městě. V ZMĚŇ TO proto dostali volnou ruku - za názvem, vizuálem i komunikační kampaní stojí Žákovské zastupitelstvo Říčany v čele s jeho starostou Matyášem Fořtem. Mladí nakoukli pod pokličku toho, jak se “vaří” městský projekt. Od jeho prodiskutování s odborníky i veřejností, kontroly realizovatelnosti s ohledem na majetkoprávní vztahy, územní plán a finance až po jeho komunikaci a přesvědčení ostatních.

Junioři si v Říčanech prosadili festival Majáles, sdílené piano na nádraží, šlapadla na místním rybníku a veřejnou studovnu v knihovně.

Projekt se zařadil mezi 10 nejlepších projektů letošních Innovation in Politics Awards v kategorii Democracy Technologies. Coby finalisté jsme se 2. května zúčastnili slavnostního gala večera, který proběhl v Námořním muzeu v Barceloně.

Finalisté Innovation in Politics Awards 2024 v Barceloně