ZPĚT NA AKTUALITY

10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

3.12.2021

Praha 5 má za sebou pátý ročník participativního rozpočtu, letos s novým názvem Zlepšuj Pětku. Radnice na projekty občanů uvolnila 10 milionů. Místní jsou z participace nadšení, chtějí ji i v příštím roce.

Participativní rozpočet městské části Praha 5, o kterém jsme už dříve informovali, je u konce. Obyvatelé mohli v letošním ročníku navrhovat dvě kategorie projektů podle finanční náročnosti - tzv. “malé” návrhy do 400 tisíc korun a “velké” návrhy do 2 milionů korun. Jedním ze základních požadavků na projekty bylo dodržení tematického rámce. Návrhy musely být zaměřeny na veřejný prostor, sportoviště, volnočasové prvky (například dětská hřiště) či zeleň. Koncem března uspořádala radnice online setkání s potenciálními navrhovateli, na kterém představila nové podmínky a parametry participativního rozpočtu. Návrhy následně kontrolovala a vyhodnocovala z pohledu proveditelnosti, do hlasování jich postoupilo čtrnáct.

Do veřejného hlasování se zapojilo celkem 1 384 obyvatel. V kategorii “malých” projektů do 400 tisíc korun mohli hlasovat až pro 3 projekty a k tomu ještě udělit 1 minusový hlas. Celkem v této kategorii zvítězilo sedm projektů, které radnice zrealizuje. Největší podporu hlasujících získaly Hrazdy nebo celé workoutové cvičiště v parku Sacre coeur (37 % hlasů) a Revitalizace parku u budoucího komunitního centra (37 % hlasů).

Praha 5 - malé projekty

V kategorii “velkých” projektů do 2 milionů korun měli občané k dispozici až 2 plusové a 1 minusový hlas. Z této kategorie městská část realizuje celkem čtyři projekty, přičemž nejvíce hlasů získal Pumptrack Motol (33 % hlasů) a Obrovské dětské hřiště v ulici Záhorského (29 %).

Praha 5 - velké projekty

A jak jsou místní občané s participativním rozpočtem spokojení? Téměř polovině (47 % hlasů) se letošní projekt Zlepšuj Pětku líbil a ve známkování mu udělila jedničku. Menší část (28 % hlasů) ho ohodnotila dvojkou, nejhorší známkou ho ohodnotilo pouze 42 hlasujících (5 % hlasů). Drtivá většina hlasujících (88 %) by uvítala participativní rozpočtování i v příštím roce, což nás velice těší.

Gratulujeme všem navrhovatelům i městské části a těšíme se na další spolupráci!


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Zlepšuj Pětku najdete zde.