ZPĚT NA AKTUALITY

V Praze 18 proběhl pilotní participativní rozpočet škol

11.6.2024

Vylepšování veřejného prostoru nemusí být doménou pouze architektů nebo politiků, skvělé nápady mají i děti. Společně s Prahou 18 - Letňany jsme na třech místních základkách realizovali pilotní ročník participativního rozpočtu.

V městské části Praha 18 - Letňany proběhlo vyhlašování a předávání ocenění v rámci prvního ročníku participativního rozpočtu škol s podtitulem Děti inspirují, věřte jim.  

Děti v participativním rozpočtu samy navrhovaly projekty, veřejně je prezentovaly a následně hlasovaly o těch nejlepších. Realizace se ještě do konce tohoto roku dočká například workoutové hřiště, barevné schody nebo budka pro kola a koloběžky se zamykatelnými stojany.  

„Účelem bylo zapojit právě děti do toho, aby se snažily o tom přemýšlet, čím by chtěly svoji školu ozvláštnit, co by tam chtěly mít nového, protože jsou tam nejvíc v té škole, tak by bylo fajn, kdyby si také řekly, co jim tam chybí a co by tam chtěly. Já myslím, že se to povedlo a že ta myšlenka naplnila své cíle a že z toho byli všichni spokojeni,“ vysvětluje Marcela Horešovská z odboru školství, kultury a tělovýchovy MČ Praha 18.  

„Prezentovaly se ze všech našich tříd základních škol skvělé projekty. Udělali jsme celkem osm míst, protože na jedné škole, na rozdíl od těch ostatních dvou, se vyhlašovaly pouze dva, protože byly poněkud finančně náročnější. Je to první ročník, je to skvělá akce, která motivuje a učí naše žáky zacházet s penězi, projektovat si to, oslovovat své spolužáky, za mě vynikající věc a já věřím, že tak, jak jsme toto nabídli našim dětem, tak v těch následujících letech to dáme i jejich rodičům, aby se mohli takto podílet na řízení celé naší městské části,“ hodnotí místostarosta MČ Praha 18 Ondřej Lněnička (ODS).

„Každá ze škol pracovala s částkou 100 tisíc korun a my jsme v podstatě zapojili žáky celé školy přes školní parlament. Také jsme zapojili třídní učitele. Snažili jsme se žáky namotivovat, aby se rozhlédli v prostorách školy a v jejím okolí a aby přemýšleli, co by se dalo zlepšit,“ popisuje zastupitelka městské části Praha 18 Irena Šípová (ODS/bez PP).

„Napadlo mě to, protože jsme dřív do školy jezdili na koloběžce, protože jsme to měli daleko a zároveň jsme nechtěli jezdit MHD. Místo, kam jsme si to dávali, se ale pořád zaplňovalo a teď, když byla příležitost, že je participativní rozpočet, tak mi to hned přišlo jako skvělý nápad a navrhl jsem to,“ uzavírá autor nápadu Tobiáš Brázda ze 4. C Základní školy Fryčovická.

Kromě školní participace s radnicí spolupracujeme i na "dospělém" městském participativním rozpočtu, na který letos MČ vyčlenila 1 milion korun. Více na www.tvorime18.cz.

Více se dozvíte v reportáži Praha TV zde.