ZPĚT NA AKTUALITY

Cesta ke studánce a posezení pro turisty. Jihomoravský Zbýšov společně rozhodl o městských penězích

2.9.2021

Zbýšov letos společnými silami dokončil první ročník projektu Tvoříme Zbýšov. Radnice i obyvatelé jsou z participace nadšení a přejí si v ní i nadále pokračovat.

S procesem participativního rozpočtu začal Zbýšov v únoru letošního roku, kdy odstartoval informační kampaň, o které jsme tu již psali. V průběhu března uspořádala radnice setkání s navrhovateli, na kterém společně konzultovali jejich návrhy. Místní se zde mohli radních zeptat na jakékoliv nejasnosti ohledně projektu Tvoříme Zbýšov, a také odevzdat návrh v papírové podobě. Většina navrhovatelů podala návrh online přímo v platformě Decision 21, na které projekt běžel.

Zbýšov se do svého prvního participativního rozpočtu pustil s velkou chutí a nadšením. Radnice dělala maximum pro to, aby se o projektu místní dozvěděli a měli chuť se do něj zapojit. Pro komunikaci s občany vytvořila projektu Facebookou stránku, na participativní rozpočet upozorňovala na oficiálních webových stránkách města a natočila také několik krátkých videí. Místní celkem navrhli 31 projektů, z nichž 9 postoupilo po kontrole radnicí do veřejného hlasování. V projektu Tvoříme Zbýšov hlasovalo 578 občanů (19 %), což počtem hlasujících odpovídá nejúspěšnějším obcím v České republice. To, že se první ročník participace Zbýšovu povedl, naznačuje i zpětná vazba od obyvatel - téměř většina hlasujících (92 %) si přeje pokračování projektu.

Město bude realizovat dva vítězné projekty, které od občanů obdržely nejvíce hlasů. Jedná se o Cestu ke studánce, která poslouží místním i návštěvníkům k procházce kolem potoka. Ten bude díky dřevěným mostkům možné přejít na druhý břeh. V rámci projektu město vyčistí dno studánky a udělá rozbor vody. Postaví v jejím okolí lavičky, cestu vykácí a vyčistí. Cestu ke studánce podpořila více než polovina hlasujících (53 %). Druhým vítězným projektem je Posezení pro turisty u Rybičkové skály (35 % hlasujících). Rybičková skála je příjemné a klidné místo k odpočinku, relaxaci a opečení špekáčků. Nyní je zde pouze ohniště vybudované z kamenů a jedna dřevěná lavička. Město tu na přání obyvatel postaví dřevěný altán, který zapadne do místní scenérie.

Jak občanům jednoduše vysvětlit proces participativního rozpočtu? Palčivou otázku pro každý projektový tým vyřešili ve Tvoříme Zbýšov elegantně:

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky prvního participativního rozpočtu Tvoříme Zbýšov 2021 najdete zde.