ZPĚT NA AKTUALITY

Participativní rozpočet Tvoříme Zbýšov startuje v březnu

22.2.2021

V téměř čtyřtisícovém jihomoravském Zbýšově startuje první ročník participativního rozpočtu Tvoříme Zbýšov. Občané města starší 15 let mohou až do konce března 2021 podávat své návrhy projektů, které by pomohly vylepšit život v obci. Na realizaci těch vítězných vyčlenila radnice celkem 200 tisíc korun.

Tvoříme Zbýšov from REGIONKAMERA on Vimeo.Od začátku února probíhá informační kampaň města, v rámci které byla založena webová stránka projektu a také facebooková stránka Tvoříme Zbýšov. Na ní mohou obyvatelé najít rady k přihlašování svých nápadů či inspirativní příklady z jiných obcí. Své nápady mohou místní občané přihlašovat do 31. března. Každý navrhovatel navíc může přihlásit až tří návrhy. Zbýšovská radnice také sestavila projektový tým, se kterým mohou autoři konzultovat proveditelnost návrhů. Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce i jak se mohou na tvoření města podílet.

Od dubna bude radnice vyhodnocovat proveditelnost návrhů. V další fázi budou moci autoři návrhů vypracovat propagační kampaně pro své projekty, aby přesvědčili co nejvíce sousedů o kvalitách svých nápadů.

Hlasování o projektech bude následně probíhat v období 10.-30. června 2021 a účastnit se jej mohou všichni plnoletí občané Zbýšova. Samotná realizace vítězných projektů je naplánována na 12 měsíční období počínaje červencem.