ZPĚT NA AKTUALITY

Jílové u Prahy už zná vítěze druhého ročníku participativního rozpočtu

12.4.2021

Podruhé si participativní rozpočet vyzkoušeli v Jílovém u Prahy. Na projekty občanů radnice opět vyčlenila milion korun - polovinu na projekty v centrálním Jílovém a polovinu v připojených obcích. Město se dočká nového cyklistického pumptracku a přechodu přes frekventovanou silnici.

Občané starší 15 let během listopadu a prosince minulého roku připravili 11 návrhů, které by zlepšily život v Jílovém. Od poloviny března poté, co radnice vyřadila neproveditelné projekty, probíhalo hlasování. Toho se zúčastnilo celkem 575 obyvatel Jílového u Prahy, což je více než dvojnásobný počet oproti prvnímu ročníku. V kategorii návrhů spadajících do centrálního Jílového zvítězil projekt vybudování pumptracku, který získal 46 % hlasů. Vzniknout by tak měl uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, koloběžce, skateboardu, longboardu nebo kolečkových bruslích, který bude možné projíždět bez šlapání či odrážení. Na druhém místě s jen velmi těsným odstupem skončil projekt Atraktivní Jílovské vyhlídky a geolaboratoř, pro nějž hlasovalo 43 % hlasujících. Třetí se umístila lavička Václava Havla s 11 % hlasů.

V připojených obcích se absolutním vítězem se ziskem 40 % hlasů stal návrh na vybudování nového přechodu pro chodce v Radlíku, který by zvýšil bezpečnost přecházení poměrně frekventované komunikace. 38 % hlasujících si dále přálo rekonstrukci dětského hřiště ve Studeném. Na třetím místě se umístil projekt obnovení antukových hřišť na Hacáku, pro který hlasovalo 22 % občanů. Protože druhý ročník participativního rozpočtu Tvoříme Jílovsko proběhl úspěšně, je pravděpodobné, že na se další ročníky mohou obyvatelé těšit i v budoucnu.

Podrobné výsledky naleznete zde.