ZPĚT NA AKTUALITY

Do letošního Tvoříme Jeseník se zapojil rekordní počet lidí. Přibude nájezd pro kočárky, medvěd neuspěl

9.11.2021

S radnicí v Jeseníku spolupracujeme už dva roky. Máme proto radost, že se do druhého ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník zapojilo rekordních 700 obyvatel. Příští rok vedení města rozšíří participaci i na místní základní školu s naším projektem Školní Pébéčko.

Pilotní ročník participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník měl v roce 2019 mezi občany velký úspěch a proto se město rozhodlo v projektu pokračovat. Letos se do veřejného hlasování zapojilo 700 obyvatel, což je o 217 více než v prvním ročníku. Vybírat mohli ze 17 návrhů, mezi které udělovali až 5 plusových a 2 minusové hlasy.

Letos si Jeseničané za vyčleněnou částku 1 milion korun odhlasovali vybudování nájezdů pro kočárky nad poliklinikou (37 % hlasů), které zajistí bezpečný a bezbariérový přístup. Město na přání místních také zrealizuje veřejné WC zdarma (31 % hlasů), které Jeseníku jakožto turistickému místu chybí. Posledním projektem je dřevěný altán na Přední vršek u Krizového kříže (28 % hlasů), který místo zvelebí a poskytne přístřešek v nepříznivém počasí. V hlasování naopak úplně propadla socha dřevěného medvěda jakožto symbolu města, která jako jediný z projektů skončila po součtu plusových a minusových hlasů v záporných číslech (- 17 % hlasů).

„Po oficiálním potvrzení výsledků radou města začne radnice s přípravou nápadů, aby mohly být realizovány v roce 2022. Z ostatních návrhů, o nichž bylo hlasováno, budou realizovány návrhy na základě počtu obdržených hlasů, a to v pořadí od nejúspěšnějšího až do vyčerpání vyčleněných finančních prostředků,“ uvedl místostarosta města Jeseníku Tomáš Vlazlo. „I druhý ročník participativního rozpočtu měl mezi občany velký úspěch. Místní opět přišli s velmi zajímavými nápady, jak zlepšit své město, a poté se také zapojili do hlasování,“ dodal.

Jelikož jsou radnice i občané s participativním rozpočtem spokojení, vyzkouší si ho příští rok i žáci na místní ZŠ Jeseník v podobě našeho Školního Pébéčka. O jeho průběhu i výsledcích budeme samozřejmě informovat.


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník 2021 najdete zde.