ZPĚT NA AKTUALITY

Tvoříme Jeseník 2019: konec hlasování se blíží

16.10.2019

Tvoříme Jeseník - to je název participativního rozpočtu, který organizuje město Jeseník. Na letošní rok je na realizaci nápadů občanů Jeseníku alokován v městském rozpočtu milion korun, menší část této sumy bude vyčleněna na nápady dětí z místní základní školy.

„Zpracovali jsme pravidla participativního rozpočtu, která naleznete na www.tvorimejesenik.cz. Základním pravidlem je, že nápady a návrhy se budou realizovat pouze na majetku města a musí být veřejně přístupné a využitelné všemi občany města. Například instalace lavičky nebo vybudování hřiště se musí uskutečnit na pozemcích města,“ uvedl místostarosta Tomáš Vlazlo. Návrhy mohou předkládat všechny osoby starší 16 let se vztahem k Jeseníku elektronicky na www.tvorimejesenik.cz nebo lze vyplněný formulář odevzdat v Informačním centru Katovna. „Pokud bude mít kdokoliv problém s podáním svého návrhu, budou občanům k dispozici odborníci na úřadě, kteří jim poradí a zároveň dohlédnou na to, aby předkládané projekty odpovídaly pravidlům,“ zdůraznil místostarosta.

O projektech či projektu, které se nakonec budou realizovat, rozhodují občané města formou hlasování. „Všechny předložené návrhy vyhodnotí pracovníci jednotlivých odborů městského úřadu a všechny, které splní pravidla participativního rozpočtu, postoupí do hlasování. V tom občané Jeseníku vyberou návrhy, které pak budou realizovány,“ vysvětlil Tomáš Vlazlo. Konec hlasování se blíží, radnice ho ukončuje 27. října. Jako občan Jeseníku můžete hlasovat zde. Žebříček vítězných návrhů zveřejní město 1. listopadu.

Participativní rozpočet není v řadě měst žádnou novinkou, namátkou můžeme jmenovat například Brno, Ostravu nebo Šumperk či Vrbno pod Pradědem, které se letos poprvé připojilo k této iniciativě. Jejím smyslem je, aby se sami občané zapojili do rozhodování o využití části rozpočtu města.