ZPĚT NA AKTUALITY

Tvoříme Dobříš: město na přání občanů postaví venkovní posilovnu

27.9.2019

Radnice Dobříše uvolnila 100 000 Kč na participativní rozpočet “Tvoříme Dobříš 2019”. Občané podávali návrhy na projekty, o kterých hlasovali do poloviny září. Vítězem se stala výstavba víceúčelové venkovní posilovny pro veřejnost v okolí hlavních dobříšských sportovních středisek v ulici V Lipkách.

Participativní rozpočet není jen o možnosti obyvatel podávat návrhy na projekty a hlasovat o nich. Je o společné diskuzi radnice a občanů. Na to zastupitelé Dobříše mysleli a ještě před spuštěním projektu Tvoříme Dobříš uspořádali veřejnou informační schůzku, na které příchozím vysvětlili princip participativního rozpočtu, podávání návrhů v online platformě D21 a hlasování, v němž měli občané k ohodnocení projektů 2 plusové a 1 minusový hlas. Město také v místním Kulturním domě zorganizovalo veřejnou prezentaci návrhů, kdy projekty představovali jednotliví navrhovatelé. Následovala diskuze, ve které mohli zúčastnění pokládat navrhovatelům i zástupcům města otázky.

Radnice od občanů obdržela celkem 21 návrhů. Ty následně prošly kontrolou úředníků z odborů Městského úřadu, kteří do hlasování schválili 11 z nich. Cílem kontroly bylo postoupit do hlasování jen takové návrhy, jejichž realizaci nebrání vlastnictví pozemků, nejsou v rozporu s existujícími plány na rozvoj města či které se skutečně vejdou do limitu 100 000 Kč a které odpovídají vyhlášeným pravidlům.

Vítězný projekt město oficiálně vyhlásilo v sobotu 14. 9. 2019 během Dobříšských regionálních trhů a akce Zažít město jinak! Do hlasování se zapojilo celkem 325 občanů, z nichž více jak třetina (33 %) hlasovala pro vítěznou možnost - Výstavbu víceúčelové venkovní posilovny pro veřejnost v okolí hlavních sportovních středisek v Dobříši v ulici V Lipkách. Naopak nejmenší podporu získal návrh Krytého posezení - Altánu za Sokolovnou (4 %).

Bližší informace o pravidlech, průběhu a výsledcích hlasování najdete zde.