ZPĚT NA AKTUALITY

V Dobříši přibude Pumptrack a barevné hry na chodník. Do participace se letos zapojil rekordní počet obyvatel

29.3.2022

Dobříš má za sebou 4. ročník participativního rozpočtu, do kterého se zapojil rekordní počet obyvatel. Město z vyčleněných 250 tisíc korun realizuje dva projekty, které navrhli a odhlasovali sami místní.

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš odstartoval koncem roku 2021 sběrem návrhů od občanů. Navrhovatelem mohl být každý občan starší 15 let se vztahem k Dobříši, ve městě tedy nemusel mít trvalé bydliště. Aby mohly návrhy postoupit do fáze hlasování, museli je navrhovatelé či jejich zástupci osobně prezentovat na jednom z veřejných setkání. Navrhovatelé jsou totiž klíčovými aktéry procesu, u kterých je žádoucí aktivní komunikace s veřejností a spolupráce s úřadem.

Veřejné setkání uspořádala radnice online ve večerních hodinách, každý se tak mohl se svými dotazy a otázkami připojit mimo standardní pracovní dobu pohodlně ze svého domova. Kromě online setkání komunikovala radnice projekt participativního rozpočtu i na svém oficiálním Facebook účtu, odkud se o něm dozvěděla téměř polovina všech hlasujících (47 %).

Do hlasování postoupilo celkem 7 návrhů. Občané vybírali mezi projekty online na platformě Decision 21, k dispozici měli 2 plusové a 1 minusový hlas. Celkem se do hlasování zapojilo 760 obyvatel, což je nejvíce ze všech předchozích ročníků. Oblíbenost participace dokazuje i fakt, že by 98 % hlasujících uvítalo konání Tvoříme Dobříš i v příštím roce!

A jak veřejné hlasování dopadlo? Město zrealizuje dva vítězné návrhy, které získaly největší podporu obyvatel. Nejvíce hlasů obdržel návrh Pumptrack Dobříš (57 % hlasů), který je obecně v participativních rozpočtech velmi oblíbený. Jedná se o atraktivní cyklistickou disciplínu, která je zábavná, zlepšuje techniku jízdy a zvyšuje schopnost bezpečně ovládat kolo. Pumptrack tak rozšíří sportovní a volnočasové možnosti pro děti, dospívající i dospělé.

Pumptrack

Na druhém místě se umístil návrh Barevné hry na chodník (31 % hlasů), jehož cílem je rozšířit stávající dětská hřiště o další prostor. Děti navíc skrze hru poznají své město, projekt totiž počítá s kreativním zapracováním symbolů Dobříše a jejího okolí do her.

Barevné hry na chodník

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2022 najdete zde.