ZPĚT NA AKTUALITY

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

27.6.2022

Příbram má za sebou čtvrtý ročník participativního rozpočtu, zapojilo se do něj téměř 1 200 občanů. Do veřejného hlasování o 2 milionech korun postoupilo devět projektů.

Po dvou letech mohli občané Příbrami podávat návrhy do participativního rozpočtu. Do konce března podali celkem osmnáct návrhů. Některé byly zcela nové, některé se mezi návrhy objevily už v minulých letech. Všechny podané návrhy prošly posouzením proveditelnosti a devět z nich bylo posunuto do hlasování veřejnosti, které probíhalo od 1. do 17. června.

Hlasování probíhalo prostřednictvím online platformy Decision 21 na doméně spolecne.pribram.eu, kde jsou zároveň zveřejněny všechny podané návrhy.

V letošním roce se zapojilo 1 171 hlasujících, kteří rozdělili 3 425 hlasů. Participativní rozpočet je v Příbrami oblíbený, k čemuž přispívá i jeho kvalitní propagace. Radnice projekt dlouhodobě komunikuje na svých webových stránkách, oficiálních sociálních sítích - např. skrze poutavá videa i v místních tištěných a online médiích.

Nejvíce hlasů (427) získal projekt Revitalizace lesíku pod Čertovým pahorkem s rozpočtem 1 000 000 korun. Na druhém místě uspěl námět Růžová zahrada na Hořejší Oboře s rozpočtem 300 000 korun, který byl do participativního rozpočtu přihlašován opakovaně. Třetí příčka patří projektu Odstraňme skládku z cesty do školy s rozpočtem 200 000 korun. Třemi projekty je vyčerpána částka 1 500 000 korun z dvoumilionového rozpočtu. Čtvrtý největší počet hlasů veřejnosti získal projekt SportCity Příbram u Nového rybníka, jehož rozpočet byl stanoven na 650 000 korun.

„Naším zájmem je realizovat návrhy, které u veřejnosti získaly nejvíce hlasů. Abychom mohli realizovat čtyři nejúspěšnější projekty, rozhodla rada města o navýšení prostředků o 150 000 korun. Cílem participativního rozpočtu je zapojit občany více do rozhodování o tom, co se bude ve městě dít. Z tohoto důvodu patří díky všem, kteří se do participativního rozpočtu zapojují, a to jak ve fázi podávání návrhů, tak ve fázi hlasování,“ uvedl po zveřejnění výsledků starosta Jan Konvalinka.

Realizace vítězných projektů bude probíhat nejpozději do 31. prosince 2023. Další ročník participativního rozpočtu radnice vyhlásí v roce 2024.

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Společně pro Příbram 2022 najdete zde.