ZPĚT NA AKTUALITY

Spočítáno! Známe výsledky první celoměstské participace v New Yorku

31.7.2023

Do participativního rozpočtu se vůbec poprvé zapojil úplně celý New York. V rámci projektu The People's Money dostali Newyorčané na vylepšení svých čtvrtí 5 milionů dolarů.

Po téměř dvou dekádách participativních rozpočtů, které si v americké metropoli organizovaly městské části samy za podpory městské rady (viz projekt PBNYC), přichází kancelář newyorského starosty s celoměstským participativním rozpočtem. V roce 2022 tak poprvé vzniká projekt The People's Money, který zaštiťuje NYC Civic Engagement Commision.

Hlasování jsme pro kancelář starosty připravili online na platformě Decision 21 i formou papírových hlasovacích lístků. Do hlasování se mohli od 12. května do 25. června 2023 zapojit všichni obyvatelé New Yorku starší 11 let, bez ohledu na imigrační status. Každý Newyorčan se tak mohl vyjádřit k projektům ve své městské části. Voliči měli také možnost vyplnit nepovinný dotazník. Online hlasování i papírové hlasovací lístky a dotazníky byly celkem přeloženy do 22 jazykových mutací - angličtiny, španělštiny a dalších jazyků, kterými se v daných lokalitách nejvíce hovoří.

Více informací se dozvíte v naší referenci.