ZPĚT NA AKTUALITY

Shrnutí roku 2022

21.12.2022

Většina obcí s adventem slavnostně rozsvítila vánoční stromeček, ulice zaplnily vánoční trhy a atmosféru podtrhují světelné ozdoby na veřejném osvětlení. Je čas zabalit dárky, ale také zhodnotit a “zabalit” celý uplynulý rok. Jak ho hodnotíme v Participaci 21?

Heslem pro naše participativní projekty je v tomto roce tradice, kdy jsme navázali na dlouhodobou spolupráci s našimi partnery. Ti v letošních ročnících participativních rozpočtů opět ukázali, že klíčem k efektivnímu zapojování občanů do rozhodování je kontinuita. V Dobříši se letos zapojil rekordní počet obyvatel, v Černošicích participovalo 15 % oprávněných voličů a Říčany - průkopník participativního rozpočtu v Česku, jež se pravidelně umisťuje na přední příčce žebříčku kvality života českých obcí, letos s využitím Portálu občana zapojily své obyvatele již 6. rokem. Počtvrté letos participoval také Golčův Jeníkov, který u nás patří k městům s nejvyšší mírou účasti občanů na participativním rozpočtování.

Společně s Agenturou pro rozvoj Broumovska a Nadačním fondem Broumov – město kultury jsme spustili už 2. ročník veřejného hlasování grantového programu “Máme rádi Broumov(sko)”, jehož cílem je podpořit rozvoj města i celého regionu. Mezi projekty se letos rozdělilo 195 000 Kč. Aktivita je součástí kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury Broumov 2028. Město se v této prestižní soutěži dostalo do finále a my mu držíme palce! Stejně jako jsme je před rokem drželi slovenskému Trenčínu, kterému jsme coby partner pomáhali s kandidaturou a tento prestižní titul pro rok 2026 získal.

O Školní Pébéčko mají zájem jednotlivé školy i celé samosprávné celky

Zapojovat žáky a studenty do rozhodování pomáháme školám nejen u nás, ale i na Slovensku. Za poslední dva roky jsme na českých i slovenských základních a středních školách realizovali přes 300 projektů Školního Pébéčka. Vedle jednotlivých škol, které se projektu účastní, se hlásí i samosprávné celky. Do “klubu participujících” jsme letos za Českou republiku přivítali Moravskou Ostravu a Přívoz a za Slovensko Košický či Trnavský kraj. Poprvé si participativní rozpočtování vyzkoušeli např. na Gymnáziu Pierra de Coubertina ve slovenských Piešťanech, kde přibude automat na hygienické prostředky a zvelebí se posilovna. Do školní participace se pustila také MČ Praha 6, která vyčlenila 2,5 milionu na projekt Šance do škol.

Proměny veřejného prostoru, svět influencerů i startupová džungle

Ptáte se, co mají tyto pojmy společného? Naši online platformu! Letos jsme zajistili hlasování ve třech soutěžích. Zatímco v Ceně Víta Brandy 2022 lidé vybírali nejlepší realizace dopravních staveb a proměn ve veřejném prostoru, v Czech Social Awards hlasovalo přes 20 tisíc fanoušků pro své oblíbené influencery. A platforma Decision 21 byla přínosná i na eventu plném dinosaurů! Účastníci letošního Disraptors Summitu v online hlasování rozhodli o Ceně diváků za nejlepší evropský startup.

Disraptors Summit
Czech Social Awards

Ve znamení networkingu

Předešlé “covidové roky” osobním setkáním moc nepřály, a tak jsme se to snažili letos dohnat. Coby posluchači, řečníci i vystavovatelé jsme se zúčastnili mnoha konferencí, eventů a veletrhů po celém Česku - od ISSS 2022 v Hradci Králové, mezinárodní konference zaměřené na reformu veřejné správy, rozvoj e-governmentu a informatizaci společnosti, přes brněnský veletrh Urbis Smart City Fair a seminář "Podpora udržitelné aktivní mobility a nástroje pro práci s veřejností” pořádaný Centrem dopravního výzkumu a Ministerstvem dopravy, až po konference jako Brand Management, Communication Summit, Forbes Women's Summit či Festival kreativní byrokracie.

Tým Participace 21 na Urbis Smart City Fair 2022 v Brně

V networkingu nebudeme zahálet ani v následujícím roce, zatím můžeme prozradit, že náš stánek potkáte na největší konferenci zaměřené na veřejnou správu, ISSS 2023!

Participace 21 se zařadila mezi nejlepší projekty Cen SDGs 2022

S projektem Participace 21 jsme se probojovali do finále letošních Cen SDGs a dostali se tak mezi TOP 5 nejlepších projektů v kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství. Celkem se letos do soutěže přihlásilo rekordních 326 projektů, k prezentacím před odbornou porotou se v každé kategorii dostalo 5 nejlepších z nich - a my mezi nimi! Coby finalisté jsme se následně zúčastnili Global Goals Summitu, který v Národním muzeu pořádala Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s DVTV. O našich participativních aktivitách si můžete přečíst v brožuře shrnující letošní ročník Cen nebo v aktuálním prosincovém magazínu LISTÍ.

Global Goals Summit 2022

Už nyní se připravujeme na projekty v příštím roce a pracovně hektické jaro. Více ale zatím neprozradíme! Veškeré aktuality se dozvíte na našem webu www.participace21.cz, který letos prošel výraznou proměnou. Sledovat nás nově můžete také na Seznam Médium, kde budeme sdílet zajímavosti ze světa participace.

Děkujeme všem klientům a partnerům za smysluplné a naplňující projekty, kterých jsme letos mohli být součástí. :)

Přejeme vám krásné Vánoce a pohodový start do nového roku!