ZPĚT NA AKTUALITY

Ohlédnutí za uplynulým rokem

21.12.2021

Rok 2021 se pro nás nesl ve znamení velkých organizačních změn i projektů. V polovině roku jsme z praktických důvodů přesunuli participativní aktivity do společnosti Decision 21, již popáté realizovali participativní rozpočtování v New Yorku, spolupracovali se Škoda Auto či Agenturou pro rozvoj Broumovska. Naši hlasovací platformu si v anketě Český slavík 21 vyzkoušelo přes 216 tisíc lidí. A v příštím roce plánujeme spustit online hlasovací nástroj zdarma!

Letošek byl pro nás organizačně velmi hektický, jelikož jsme se v zájmu zvýšení naší flexibility a dalších praktických důvodů rozhodli přesunout participativní aktivity z neziskové organizace Institute H21 do společnosti Decision 21. Její název je shodný se jménem platformy, na které participativní projekty realizujeme. Města a obce se čím dál více otevírají občanům, trend participace v České republice i zahraničí neustále roste. Uplynulý covidový rok navíc ukázal, že moderní online nástroje pro občanskou participaci jsou aktuálnější, než kdy dříve. Naším cílem je zvyšující se poptávce vyhovět a co nejefektivněji nabízet radnicím, školám i různým organizacím funkční nástroj pro zapojování občanů do rozhodování. Participaci realizujeme ve městech a školách nadále pod hlavičkou Participace 21, jménem společnosti Decision 21 komunikujeme s firmami a dalšími subjekty, např. v rámci technického zajištění různých soutěží.

Naši projekťáci letos odvedli v městské a školní participaci velký kus práce. Již popáté jsme pomohli uspořádat participativní rozpočet v New Yorku, přičemž letos se do něj samostnatně zapojily čtyři newyorské distrikty. Participativní projekty jsme realizovali v sedmnácti českých obcích a městských částech - například MČ Praha 6 zapojila veřejnost do rozhodování o rekonstrukci polikliniky, Říčany spustily verifikaci hlasujících přes portál občana, v Jeseníku se do participativního rozpočtu zapojil rekordní počet lidí a Chomutov se díky participaci dotkne hvězd.

V projektech školního participativního rozpočtu (Školního Pébéčka) zatím za školní rok 2021/22 odhlasovalo v Česku 2 866 žákyň a žáků na celkem 32 školách. Na ZŠ a MŠ Chelčického si žáci vybrali nové školní vybavení, na ostravské ZŠ Krestova vyhrál stolní fotbálek vzdušný hokej a na pražské VOŠ a SŠ zdravotnická zvolili v online studentských volbách nové členy školního parlamentu. Pro koordinátory jsme letos aplikaci Školní Pébéčko vylepšili o video návody či možnost online navrhování a hlasování pro distanční výuku. Pro učitele jsme také ve spolupráci se Skautským institutem připravili workshop, který učitelům pomocí metodiky, pracovních listů a prezentace usnadní vysvětlování témat demokratického hlasování a participace.

S městskou a školní participací jsme se v letošním ročníku Cen SDGs pořádaných Asociací společenské odpovědnosti probojovali do semifinále. Celkem se tento rok přihlásilo 238 projektů a my se v kategorii Veřejná sféra a v kategorii Vzdělávání dostali mezi 20 nejlepších projektů vybraných odbornou porotou. O aktivitách Decision 21 si budete moci přečíst v nadcházejícím magazínu Listí!

Navázali jsme také nová partnerství s firmami i neziskovými organizacemi. Pro Škoda Auto jsme realizovali průzkum dealerské spokojenosti. Ve spolupráci s Centrem LOCIKA, Prahou 7 a za podpory Nadace České spořitelny jsme spustili online dotazníky pro rodiče a pedagogy s cílem připravit metodický materiál a online výukový kurz, který pedagogům pomůže rozpoznat ve třídě dítě ohrožené násilím a poradí, jak postupovat při jeho ochraně. Společně s Agenturou pro rozvoj Broumovska a Nadačním fondem Broumov – město kultury jsme spustili veřejné hlasování grantového programu “Máme rádi Broumov(sko)”. Na projekty se v něm rozdělilo 189 280 Kč a nad rámec programu bude podpořen také projekt "Stonebalancing v Broumově", který získal speciální cenu starosty města Broumova.

Jedním z nejvýraznějších projektů tohoto roku byla anketa Český slavík 21, ve které jsme technicky zajišťovali online hlasování. Během 45 dní se do něj zapojilo 216 138 lidí, kteří rozdali 1 678 328 hlasů. Soutěž tak byla skvělým testem naší platformy a nás těší, že výsledky odpovídají číslům na sociálních sítích i Spotify!

Na příští rok pro vás máme překvapení. Často nám píšete, zda na naší platformě můžete hlasovat s přáteli, rodinou či kolegy a vybrat společně, kam zajít na pivo nebo kde strávit dovolenou. Už delší dobu pracujeme na speciálním online hlasovacím nástroji, který široké veřejnosti za použití metody více hlasů jednoduše umožní zdarma hlasovat prakticky o čemkoliv. A můžete se na něj těšit v příštím roce! :)

Přejeme našim klientům, partnerům i vám krásné Vánoce a pohodový start do nového roku.

Decision21 PF2022