ZPĚT NA AKTUALITY

Společně pro Příbram 2020: Hlasování rozhodlo, město zrealizuje dva projekty

7.12.2020

V rámci třetího ročníku participativního rozpočtu “Společně pro Příbram” vybrali místní dva vítězné projekty - Park pod Svatou a Oddychová zóna Nová Hospoda. Město na jejich realizaci vyčlenilo 2 miliony korun, finalizovat je má do konce roku 2021.

Smyslem participativního rozpočtu je otevřít diskuzi mezi obyvateli a vedením města o rozdělení veřejných financí. Město dá občanům prostor pro vyjádření svých názorů ohledně inovace a zkvalitnění jejich okolí a následně vyhradí část peněz pro realizaci projektů, které iniciují sami občané. Důsledkem celého procesu je nejen zpětná vazba od místní komunity, ale také následná důvěra ze strany obyvatel vůči vedení města.

Do participativního rozpočtu v Příbrami se zapojilo 2 042 hlasujících, kteří rozdělili celkem 4 547 kladných (plusových) a 935 záporných (minusových) hlasů. “Největší přízeň si získal projekt Park pod Svatou – místo pro setkávání a kulturu, jehož cílem je vybudovat nový park na nevyužívaném pozemku vedle Sportovního areálu pod Svatou Horou. Druhým projektem vybraným veřejností k realizaci je Oddychová zóna Nová Hospoda, který je o renovaci parčíku s vodní nádrží na Nové Hospodě. Tyto dva projekty jsou celkem za 1 900 000 Kč,“ uvedla k výsledkům hlasování Zuzana Kučerová z Odboru kancelář města.

Vítězný návrh Park pod Svatou získal rekordních 892 hlasů, což je nejvíce hlasů v historii příbramského participativního rozpočtu. Druhý vítězný projekt Oddychová zóna Nová Hospoda celkově obdržel 695 hlasů - 732 plusových, 37 minusových.

Nejméně podpory získal u občanů projekt Částečné zastřešení příbramského skateparku, kterému udělili 252 kladných a 405 záporných hlasů. „Projekty na prvních dvou místech, tedy projekty, které se budou realizovat, považuji za zajímavé. Musím přiznat, že u některých návrhů mě velmi překvapila reakce veřejnosti, a to například u projektu zastřešení skateparku, kde se objevilo nejvíce záporných bodů,“ uvedl starosta Jan Konvalinka. Zároveň dodal, že neúspěšný návrh Spojka Novák by byl velkým přínosem pro bezpečnost pěších a cyklistů, a bude se proto v příštím roce zvažovat jeho realizace mimo rámec participativního rozpočtu.

Pravidla participativního rozpočtu Společně pro Příbram 2020, návrhy i výsledky hlasování najdete zde.