ZPĚT NA AKTUALITY

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

11.8.2022

Říčanští rozhodli, kam půjde 5 milionů z městského rozpočtu. Do participativního rozpočtu “Překvapte Říčany”, který se zde koná již šestým rokem, se letos zapojilo téměř tisíc obyvatel.

Říčany jsou v České republice jedním z průkopníků participativního rozpočtu - a ne náhodou se také pravidelně umisťují na přední příčce žebříčku kvality života českých obcí. Na participativní rozpočet si místní zvykli a radnice ho letos realizovala již pošesté. Občané registrovali celkem 30 návrhů, z nichž 7 nesplnilo podmínky a do hlasování nepostoupilo. Podmínkou např. byla výše investice do dvou milionů a realizace na majetku města. Realizovatelnost zaslaných návrhů následně posoudili pracovníci úřadu z pohledu majetkoprávního, územního plánování a finanční náročnosti. Projekty město rozdělilo dle finanční náročnosti do dvou kategorií: Malé projekty do 500 tisíc Kč a Velké projekty do 2 milionů Kč. Město na letošní ročník participace alokovalo 5 milionů Kč, z nichž realizuje dva projekty z každé kategorie s nejvyšším počtem hlasů.

Hlasování: papírově i online přes portál občana

Hlasovat mohli v průběhu června všichni občané města starší 15 let, a to třemi způsoby: on-line skrze registraci v Řídím Říčany přes pozvánku v e-mailu / on-line bez registrace v portálu Řídím Říčany přes Portál občana města Říčany / osobně papírově v městských infocentrech. Do hlasování se zapojilo celkem 968 obyvatel, kteří rozhodli o vítězných projektech letošního ročníků.

Revitalizace okolí hradu v Říčanech, zastřešení autobusových zastávek i výstavba chodníku

Vítěznými návrhy v kategorii “Malé projekty do 500 tisíc Kč“ se staly Renovace severního vstupu do Rondelu (41 % hlasů) a Obnovení terasy Na Hradě "Úprava okolí hradu v Říčanech – II. etapa (36 % hlasů). První projekt zajistí renovaci a odstranění nežádoucí malby sprejerů z vestavěného objektu v Rondelu sloužícího jako čekárna a infocentrum. Díky druhému projektu se revitalizace dočká část místního hradu a hradní věže, aby bylo nejbližší okolí hradu ještě atraktivnější.

V kategorii “Velké projekty do 2 milionů Kč” zvítězil návrh Zastřešení autobusových zastávek městské hromadné dopravy (54 % hlasů), který cestujícím zpříjemní čekání na spoj. V létě ochrání před slunečními paprsky a v nepříznivém počasí před deštěm či sněžením, čímž se také prodlouží životnost laviček. Druhým projektem s největším počtem hlasů je Výstavba chodníku v ulici Dukelská (45 % hlasů). Tuto ulici lidé využívají například při cestě do květinářství, restaurace nebo i na autobusovou zastávku. Rozježděné kraje vozovky se v deštivých dnech dokáží velmi rozbahnit a lidé pak musí chodit středem komunikace. Vybudování chodníku tedy zvýší komfort a bezpečnost chodců.

Ačkoliv mohly zvítězit pouze čtyři projekty, v letošním hlasování se sešla spousta zajímavých návrhů, které mohou radnici posloužit jako inspirace. Mezi nimi např. ReUse point - místo pro nepotřebné věci, které by ještě posloužily jiným, Elektronická zvonkohra s nasvícením věže Staré radnice či Elektroauta a elektrokola na zkoušku. Dva projekty byly zcela zaměřené na podporu Ukrajiny a pomoc ukrajinským ženám a dětem na Říčansku.


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Překvapte Říčany VI. najdete zde.