ZPĚT NA AKTUALITY

Participativní revoluce. Říčany spustily verifikaci hlasujících přes Portál občana

20.7.2021

Říčany se v žebříčku kvality života českých obcí pravidelně umísťují na prvním místě. Roli v tom hraje i participace, od roku 2015 s naší pomocí aktivně zapojují své občany do rozhodování. Letošního 5. ročníku participativního rozpočtování s názvem Překvapte Říčany se zúčastnilo téměř 1 000 obyvatel. Město na něj vyčlenilo 5 milionů korun a vyzkoušelo verifikaci hlasujících přes Portál občana.

Už pátým rokem mohou obyvatelé Říčan rozhodovat o svém městě. Cílem radnice je zapojovat místní do veřejného života, získat rychle jejich názor na různé akce či projekty a motivovat je k trvalému bydlení v Říčanech. A protože má říčanská radnice v participaci dlouholetou praxi, zmíněné cíle se jí daří. Občany pravidelně zapojuje do dvou typů hlasování - lehčí a zásadní témata. U témat obecnější (lehčí) povahy může hlasovat každý. Do zásadnějších témat se mohou zapojit pouze občané, kteří se přihlásili přes registrační formulář, jsou starší 15 let a mají trvalé bydliště v Říčanech. Do tohoto typu projektů spadá i participativní rozpočtování Překvapte Říčany, ve kterém mohli obyvatelé letos poprvé hlasovat on-line i bez registrace po přihlášení do Portálu občana města Říčany. Říčanská radnice tak pokročila do zcela nové etapy participace v Česku, kdy byla s využitím Portálu občana schopna zapojit místní do chodu města. Jako první v republice tento portál k verifikaci obyvatel využilo Znojmo v participativním rozpočtu Tvoříme Znojmo.

S informační kampaní k 5. ročníku participativního rozpočtování Překvapte Říčany začalo město už koncem minulého roku. Po následném podávání návrhů místními obyvateli, jejich evaluaci radnicí a kampani navrhovatelů, proběhlo v průběhu června 2021 hlasování. Zapojilo se do něj celkem 988 občanů, kteří metodou D21 vybírali projekty ve 2 kategoriích: velké a malé investiční projekty. Na kategorii velké projekty, kdy se cena jednoho projektu pohybuje mezi 500 tisíci - 2 miliony, vyčlenilo město 4 miliony korun. Na malé projekty, ve kterých je cena jednoho projektu mezi 0 - 500 tisíci, 1 milion korun. Celkem tedy Říčany na letošní participativní rozpočtování vyčlenily 5 milionů, které budou využity na projekty navržené z řad veřejnosti na majetku města. Radnice na základě veřejného hlasování realizuje v každé kategorii dva projekty, které od občanů získaly nejvíce hlasů.

V kategorii malé projekty (do 500 tisíc korun) se na prvním místě umístil projekt víceúčelového mola u rybníka Jureček (40 % hlasů), které poslouží všem věkovým kategoriím k relaxování, sportu či rybaření. Součástí projektu je také přístřešek s lavičkou pro odkládání věcí. V rámci druhého vítězného projektu postaví město ke zmíněnému rybníku Jureček chodník (38 % hlasů), který v této oblíbené lokalitě pro trávení volného času zajistí bezpečný pohyb chodců.

V kategorii velké projekty (od 500 tisíc korun do 2 milionů) zvítězil projekt rozšíření a doplnění části chybějícího chodníku v ulici Rooseveltova (33 % hlasů), protože v tomto nebezpečném úseku vstupují chodci do vozovky. Na druhém místě se umístily se stejným počtem hlasů dva projekty: doplnění nových dětských herních prvků jako jsou prolézačky, tobogány a lanové mosty na dětské hřiště Loď pod říčanským hradem u Mlýnského rybníka (31 % hlasů) a vybudování nového bezpečného mostu přes Říčanský potok pro pěší a cyklisty (31 % hlasů).

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Překvapte Říčany najdete zde.