ZPĚT NA AKTUALITY

Praha 5 postaví na přání občanů nový skatepark

3.1.2023

Obyvatelé Prahy 5 v participativním rozpočtu Zlepšuj Pětku rozhodli o nejzajímavějších projektech roku 2022. Městská část na jejich realizaci uvolnila 7 milionů korun.

Radnice se do participativního rozpočtu pustila již šestým rokem, letos na projekty občanů uvolnila 7 milionů korun - z toho 3 miliony na „malé“ a 4 miliony na „velké“ projekty. Obyvatelé jich přihlásili celkem deset, šest z nich splnilo podmínky a postoupilo do závěrečného hlasování. To probíhalo online na www.zlepsujpetku.cz od 5. září do 31. října 2022.

Mezi „velkými“ projekty sklidil největší úspěch návrh areálu Skatepark Plaza Barrandov, který získal 338 hlasů (87 %). Druhé místo obsadil s 50 hlasy (13 %) návrh na obnovení kapličky ve Švédské ulici.

Ilustrační obrázek návrhu "Skatepark Plaza Barrandov pro každého". Autor návrhu: Michal Bendl

Vítězem v kategorii „malé“ projekty je návrh na pořízení betonových stolů na ping-pong na Barrandově se 194 hlasy (50 %). Druhý byl projekt barevného hřiště na Malvazinkách (121 hlasů – 31 %), třetí návrh pítka v parku Waltrovka (105 hlasů – 27 %) a čtvrté místo obsadil projekt s názvem Novinky z kopce – informační síť v Košířích (45 hlasů – 12 %). Více informací o jednotlivých projektech naleznete na www.zlepsujpetku.cz.

ilustrační obrázek návrhu "Betonové stoly na ping pong na Barrandově". Autorka návrhu: Jitka Šimanovská

Největší zájem o anketu byl u obyvatel ve věku 35 až 45 let, následovala kategorie 25 až 34 let. Její účastníci bydlí především v Hlubočepech (Barrandov), v Košířích a Jinonicích. Celkem se letos do hlasování zapojilo 456 obyvatel. Přes 82 % hlasujících si přeje, aby participativní rozpočet pokračoval i v příštím roce.

Finanční podpora pro vybrané projekty by měla být taková, jakou si jejich autoři vyžádali, nebo i vyšší - v případě, že byl navržený rozpočet pro daný projekt podhodnocený. Může být ale naopak i nižší, pokud se návrh podaří zajistit levněji. Autoři projektu nic neplatí.