ZPĚT NA AKTUALITY

Startuje největší šachový turnaj v Česku. Nejlepší souboje na šachovnici vybírají fanoušci v online hlasování

26.2.2024

6. ročník Prague International Chess Festivalu do Česka opět přináší kvalitní šachové turnaje a bohatý doprovodný program. Již druhým rokem rozhodují o nejlepších šachových partiích přihlížející fanoušci, a to v online hlasování na platformě Decision 21.

26. února proběhl v hotelu Don Giovanni Prague slavnostní večer, jehož hlavní hvězdou byl 5. mistr světa, viceprezident FIDE Viši Ánand. Společně s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milošem Vystrčilem exhibiční partií zahájili 6. ročník Pražského šachového festivalu. Během večera také proběhlo losování všech kategorií.

Zahájení festivalu 5. mistrem světa, viceprezidentem FIDE Viši Ánandem a předsedou Senátu PČR Milošem Vystrčilem (Foto: Petr Vrabec)

Zatímco v minulých ročnících festivalu rozhodoval o nejlepším souboji na šachovnici soutěžní výbor, od loňského roku o něm hlasují sami fanoušci a šachoví příznivci.

Hlasování, které je k dispozici v češtině a angličtině, probíhá online zde. Hodnotí se partie kategorií Masters a Challengers. Díky metodě D21 lze hlasovat až pro 3 partie z kola, a 1 partii dokonce označit za neatraktivní. Nejlepší souboj na šachovnici bude odměněn Cenou Lubomíra Kaválka.

Zahájení festivalu Karlem Janečkem (Foto: Petr Vrabec)

Šachový festival do Česka přináší hvězdy šachového nebe - Indy Praggnanandhaa Rameshbabuem a Vidit Santosh Gujrathim. Prestižní kategorie Masters se zúčastní Češi David Navara a Thai Dai Van Nguyen. „Praggnanandhaa se stal velmistrem ve svých dvanácti letech, když se o dva roky dříve stal nejmladším mezinárodním mistrem v historii šachu. Se svou sestrou Vaishali se stali prvním sourozeneckým párem, který dosáhl na titul velmistra a kvalifikoval se na turnaj kandidátů,“ prozradil ředitel turnaje Petr Boleslav.

Mezi favority patří Uzbek Nodirbek Abdusattorov, který při vítězství své země na poslední šachové olympiádě v roce 2022 hrál na první šachovnici. V roce 2018 se jako třináctiletý stal nejmladší hráčem v historii, když získal 2400 ELO bodů, navíc jako nemladší vyhrál MS v rapid šachu 2021.

Foto: Petr Vrabec

Nejkvalitnější šachový turnaj na území Česka se odehraje 27. února až 7. března v pražském čtyřhvězdičkovém hotelu Don Giovanni Prague.

Více informací o šachovém festivalu najdete zde.