ZPĚT NA AKTUALITY

Pojďme dělat město!

25.4.2017

Koncem dubna se náš tým zúčastnil prvního ročníku konference „Pojďme dělat město 2017“. Konala se v krásných prostorách zámku v 21 tisícovém městě Žďáru nad Sázavou. Setkali se zde významní čeští architekti a zástupci měst z celé České republiky.

Výzva Pojďme dělat město se zaměřuje spíše na menší města a jejím těžištěm jsou konkrétní příklady dobré praxe: vytvoření nového centra v obci Bory, projekt Lesoparku ve Vodňanech,náměstí v městečku Neumarkt im Mühlkreis v Horním Rakousku a mnoho dalších.

Motivační přednáškou zahájil konferenci Adam Gebrian, který představil tuzemské i zahraniční inspirace pro práci s veřejným prostorem. Dalším prezentujícím byl urbanista a architekt Petr Klápště, který načal téma spolupráce občanů pro architektonické zadání a zabýval se způsobem nastavení jednotlivých rolí. Na něj plynule navázala ředitelka komunikace D21 Sue Nguyen, která mluvila o celkovém přístupu k efektivní participaci ve městě a představila cyklus tzv. pébéčka (participativního rozpočtování). Také vysvětlila, jak důležité je pro město sběr dat a jejich využívání. Že architekt může být hybatelem věcí a ne pouze tím, kdo čeká na zakázku, ukázal architekt Matúš Vallo, spoluautor projektu Městské zásahy, ve kterém jeho iniciátoři zdarma navrhli řešení několika problematických veřejných míst v Bratislavě.

První ročník konference přinesl společný dialog a inspirativní setkání pro uživatele, správce i tvůrce veřejného prostoru. Úředníci, architekti, urbanisti, starostové měst i zastupitelé municipalit si odnesli pořádnou porci inspirace nejen z konference, ale i z malebného okolí Zelené hory, kde se celá akce konala. Budeme se těšit zase příště!