ZPĚT NA AKTUALITY

Ohlédnutí za uplynulým rokem a PF 2021

21.12.2020

V uplynulých měsících jsme jako jednotlivci i celá společnost prošli mnoha zkouškami. Nyní je čas toto období zhodnotit, uzavřít a připravit se na rok 2021. Přečtěte si shrnutí hlavních aktivit a událostí, kterým jsme se letos věnovali. Věříme, že nadcházející rok nám umožní proměnit současnou krizi v příležitost!

Koronavirová pandemie zasáhla města a školy po celém světě, a tak jsme museli některé naše projekty Participace 21 odložit - nevyhlo se to ani tradičně připravenému Participativnímu rozpočtu v New Yorku. Navzdory všem výzvám jsme však letos úspěšně realizovali desítky nových participativních projektů v Česku i na Slovensku. Uplynulý rok ukázal, že moderní online nástroje pro rozhodování a občanskou participaci jsou aktuálnější, než kdy dříve. Momentálně přecházíme na vylepšenou verzi naší platformy Decision 21, participace s námi tak bude v roce 2021 ještě lepší a efektivnější!

Navázali jsme také nová partnerství s neziskovými organizacemi a firmami. Ve spolupráci s Nadací Open Society Fund Praha jsme spustili soutěž Na stojáka: Neziskovky v digi světě a technicky zajistili soutěž za přínos pro evangelizaci v digitálním světě Signály Awards 2020. D21 - Janečkovou metodou se také hlasovalo v soutěži Czech Social Awards. Během první vlny koronaviru jsme spustili projekt Díky Hrdinům a nadále se věnujeme také občanským a sociálním hrám. K příležitosti krajských a senátních voleb jsme připravili Volební trenažér, ve kterém jste si mohli vyzkoušet “volby jinak” - za použití více hlasů. Naše platforma také letos rozhodla o vítězi opozičních primárek prezidentských voleb v Bělorusku.

Letošní rok konferencím a eventům příliš nepřál, přes nejistou situaci během příprav jsme však v Obecním domě ve spolupráci se Senátem PČR a Institutem H21 úspěšně realizovali 2. ročník mezinárodního symposia “Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost?”. Na 180 účastníků z řad politiků, akademiků, zástupců mezinárodních organizací i veřejnosti přišlo za přítomnosti Prima CNN News diskutovat o tom, jaké může mít situace důsledky na fungování států a svobodných společností, a jak jí můžeme brát jako příležitost pro změnu k lepšímu. Programem symposia provedlo hosty 14 řečníků - ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ekonomka Danuše Nerudová, podnikatel a expert na ICT a eGovernment Michal Bláha či radní města New York City Carlos Menchaca. Videozáznam všech přednášek najdete zde.

Námi tradičně plánované oslavy 17. listopadu letos překazil koronavirus, ale za loňský projekt Klíče ke svobodě realizovaný ve spolupráci s firmou FAB a agenturou AC&C jsme obdrželi Lemura - Českou cenu za PR 2020, a to hned ve 3 kategoriích (firemní komunikace, společenská odpovědnost, průmysl)! Projekt se také probojoval do finále mezinárodní prestižní soutěže Sabre Awards pro region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika).

A co plánujeme na příští rok? Zatím prozradíme jen to, že se můžete těšit na 3. ročník mezinárodního symposia a zajímavá partnerství v rámci Participace 21.

Přejeme vám krásné Vánoce a pohodový start do nového, magického roku 2021!