ZPĚT NA AKTUALITY

Základní škola Pražačka bude díky Pébéčku barevnější

26.5.2021

Školní participativní rozpočet (Pébéčko) si letos na jaře poprvé vyzkoušeli žáci žižkovské Základní školy Pražačka. Radnice Prahy 3, která je zřizovatelem školy, poskytla škole celkem 25 tisíc korun na projekty žáků. Ti mohli od 22. března do 5. dubna předkládat návrhy projektů, které by zlepšily prostředí a atmosféru ve škole. Děti přihlásili opravdu úctyhodný počet nápadů a o vítězi rozhodoval každý hlas.

Vedení ZŠ Pražačka, kterou najdeme v části pražského Žižkova zvané Vápenka, se rozhodlo zapojit žáky do procesu rozhodování o prostředí jejich školy. Přicházet s nápady na vylepšení školní atmosféry a účastnit se hlasování mohli žáci 5. - 8. tříd, kteří již mají dostatek potřebných schopností k realizaci participativního procesu. Ti vymysleli celkem 11 kreativních návrhů na vylepšení školního prostředí, mezi kterými nechyběly pébéčkové klasiky, jako pořízení košů na tříděný odpad. Objevily se však i neotřelé návrhy, jako stolní fotbálek či vyzdobení zdí pomocí mandal.

Hlasovací fáze následně probíhala online od 28. dubna do 5. května. Každý žák mohl hlasovat pro maximálně dva projekty. Jako vždy měli žáci před hlasovací fází dostatek času na vytvoření a prezentování kampaně na podporu svých nápadů. Samotné hlasování pak bylo nesmírně těsné a rozhodoval opravdu každý hlas. Vítězným projektem se nakonec stal návrh studentky 6. třídy zvaný “Barevné třídy”. Stěny ve třídách se tak dočkají barevného oživení, na kterém se budou podílet sami žáci. Podle autorky vítězný projekt prospěje pozitivní atmosféře a pomůže úplně všem ve škole.

Kompletní výsledky Pébéčka naleznete zde.