ZPĚT NA AKTUALITY

Chce to relax! V participativním rozpočtu ZŠ na Lukášce žáci kreativně vyjádřili svá přání

25.8.2021

ZŠ a MŠ MUDr. E. Lukášové a Klegova uspořádala celoškolní projekt participativního rozpočtování, tzv. Školního Pébéčka. Vedení uvolnilo z rozpočtu celkem 30.000 Kč a všem žákům dalo příležitost navrhnout, jak zlepšit prostředí a atmosféru školy.

V participativním rozpočtování žáci nebo studenti sami rozhodují, jak utratit určenou část školního rozpočtu. Navrhují projekty a snaží se pro ně získat podporu svých spolužáků. Přispívají tak k rozvoji školy, procvičují si prezentační dovednosti, učí se finanční i počítačové gramotnosti nebo třeba tomu, jak správně vést kreativní kampaň. Nakonec hlasují o vítězném návrhu, který škola realizuje. A proč název Školní Pébéčko? Vychází z anglického “Participatory Budgeting”, tedy participativní rozpočtování.

Cílem Školního Pébéčka je seznámit žáky prostřednictvím osobního zážitku s demokratickým procesem, přispět k rozvoji vzájemného dialogu školy s žáky, zjistit bezprostředně názory žáků a vynaložit tak finanční prostředky smysluplně, v souladu s jejich přáním.

Žáci ZŠ na Lukášce se ke Školnímu Pébéčku postavili opravdu zodpovědně. Během necelých dvou týdnů podali řadu návrhů, ke kterým také namalovali krásné prezentační plakáty. Protože má každé Pébéčko vlastní webovou stránku, mohla projekty i kresby k nim obdivovat široká veřejnost. Poté, co projekty schválilo vedení školy, o nich žáci hlasovali. Celkem se do hlasování zapojilo 166 žáků, kteří mohli udělit hlas až dvěma projektům. Nejoblíbenějším návrhem se stalo Relaxační posezení do školy, které žákům nabídne místo k odpočinku během přestávek a při čekání na odpolední vyučování. Pro tento projekt hlasovala téměř polovina žáků školy (49 %). Je zřejmé, že těžká dřina s učením vyžaduje také pořádný relax! Druhým návrhem s největším počtem hlasů je Sportovní náčiní, které by všem zpříjemnilo hodiny tělesné výchovy. Pro vybavení jako jsou míče, branky, pingpongové pálky či badminton hlasovalo 32 % žáků. O něco menší podporu (30 %)  získaly Nové pomůcky do kuchyněk (pánvičky, ruční mixéry, váhy a mísy), které by žákům usnadnily práci v kuchyni v rámci předmětu pracovní činnosti. Věříme, že vítězné projekty pomohou žákům i učitelům cítit se ve školním prostředí dobře. A že projekt Školní Pébéčko bude pokračovat i v příštích letech!


Více se o projektu a výsledcích dozvíte zde.