ZPĚT NA AKTUALITY

Premiéra Pébéčka na Krestovce zná vítěze

4.11.2021

Na ZŠ Krestova letos v září spustili první ročník Pébéčka – školního participativního rozpočtu. Škola se tak zařadila mezi instituce, kde participaci podporuje městský obvod Ostrava–Jih. Ten na projekt poskytl částku 30 000 Kč a celou akci zajistil žákovský parlament. Jaký projekt u žáků vyhrál?

Během jednoho měsíce si žáci a žákyně prošli všemi kroky Pébéčka. Přípravná fáze zahrnovala například mapování školy nebo zjišťování potřebných informací k projektům. Své návrhy žáci nejdříve prezentovali v rámci tříd a ty nejlepší pak pilovali do celoškolního kola.

Schválené návrhy čekala kampaň, v rámci které měli žáci možnost přesvědčit své spolužáky. Škola jim pro mediální prezentaci návrhů poskytla náležitý prostor: prezentace projektů umístila do vestibulu, na školní nástěnky i Facebookové stránky. Některé skupiny navíc vytvořily letáčky a snažily se získat hlasující i kontaktní kampaní.

Pebecko-na-Krestovce

A jaké projekty žáci navrhovali?

Mezi postupujícími návrhy převažovaly různé typy náčiní do hodin tělocviku, relaxační zóny a knihovničky ve škole. Smutnit nemusí ale ani ti, jejichž projekty se do uzšího výběru nedostaly. Například návrh Trampolíny do Tv (na ven) sice nemohla škola z organizačních důvodů realizovat, žáci se ho ale dočkají v rámci připravovaného mezigeneračního hřiště. Podobně je to s návrhem Učebna na zahradě, který by vzhledem k rozpočtovému omezení Školního Pébéčka nesplňoval technické parametry. Realizace zahradní učebny je však plánovaná v rámci „dospělého“ participativního rozpočtování Ostravy–Jih.

Vítězným návrhem se stal Stolní fotbálek a vzdušný hokej od žákyň 8.A. Gratulujeme!

Proces-sberu-navrhu11-scaled

             

Tridni-kolo_2

Podrobnosti k Pébéčku na Krestovce najdete zde.