12.5.2020
New York City je jedním z nejvíce postižených měst na světě onemocněním COVID-19. Na 8,4 milionu obyvatel má aktuálně přes 189 tisíc potvrzených případů koronaviru a nejméně 19 294 úmrtí. Zrušení letošního participativního rozpočtu je tedy zcela pochopitelné, se zástupci newyorské radnice jsme intenzivně komunikovali a snažili se je v nelehké situaci alespoň na dálku podpořit. Přípravě participativního rozpočtu jsme věnovali velké úsilí i během karantény, jelikož jsme letošní ročník plánovali spustit na nové hlasovací platformě, kterou vám brzy představíme.
Newyorští občané měli rozhodovat o využití více než 35 milionů dolarů
Pro letošní rok plánovala radnice New York City na participativní rozpočet vyčlenit nejméně 35 milionů dolarů, v přepočtu téměř 890 milionů českých korun. Projekt PBNYC (Participatory Budgeting in New York City) umožňuje obyvatelům města starších 11 let navrhovat projekty a hlasovat o nich v rámci distriktů, ve kterých žijí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (“Vote Week”) získají nejvíce hlasů, zahrne newyorská radnice do ročního městského rozpočtu a implementuje.
Počet hlasujících i distriktů v participativním rozpočtu každoročně stoupá
Participativní rozpočet je v New Yorku každým rokem oblíbenější, a to jak u obyvatel, tak u městských distriktů. Zatímco v prvním ročníku v roce 2011 se ho zúčastnily 4 distrikty a celkem odhlasovalo necelých 6 tisíc voličů, v roce 2019 se zapojilo 32 distriktů a více než 118 tisíc voličů. Tím, že se do projektu zapojuje více distriktů, alokuje newyorská radnice každoročně více peněz, o jejichž využití obyvatelé rozhodují. Projekt startovala radnice v roce 2011 s částku 5,6 milionu dolarů a v roce 2019 na něj vyčlenila přes 40 milionů dolarů. Více si o minulém ročníku participativního rozpočtu v New Yorku můžete přečíst zde.
Obyvatelé New York City mohou v rámci participativního rozpočtu hlasovat nejen digitálně, ale také osobně na stovce kontaktních míst, kde vhodí papírové volební lístky do hlasovací urny. Radnice chce tímto způsobem zajistit, aby bylo hlasování inkluzivní a účastnili se ho také minority a menší komunity. Hlasovat mohou občané ve školách a kostelech, ale i na ulicích v interaktivních kioscích. Inkluzivita je v hlasování zajištěna i formou volebních lístků, které jsou v papírovém provedení i v online platformě Decision 21 přeloženy do 18 jazykových mutací. V Participaci 21 tak nabízíme unikátní možnost kombinovat digitální a papírové hlasování se strojovým rozpoznáváním výsledků - papírové lístky stačí naskenovat a hlasovací platforma je sama sečte s těmi online.