ZPĚT NA AKTUALITY

Participativní jaro: Kde všude spouštíme projekty?

20.4.2023

S příchodem jara odstartovalo hned několik participativních projektů, na kterých spolupracujeme s městy a školami napříč Českou republikou. Přečtěte si, kde všude se mohou lidé zapojit.

Téměř přesně se začátkem astronomického jara, 21. března, skončilo v Dobříši hlasování v 5. ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš. Celkem se do hlasování o půl milionu korun zapojilo 673 obyvatel, kteří vybírali z osmi návrhů. Radnice na základě výsledků realizuje dva vítězné projekty: Opravu a obnovu vhodného povrchu pro hraní míčových her na dobříšském hřišti a Multifunkční vybavení místní sportovní haly. O průběhu minulého ročníku se dočtete zde.

„Jsem rád, že se akce Tvoříme Dobříš těší každoročně velkému zájmu Dobříšáků a že lidé zajímají o nápady jak zlepšit kvalitu života ve městě. Prvnímu projektu dalo hlas 34 % hlasujících a druhému 31 % všech zúčastněných. Nyní budeme s oběma navrhovateli jednat o realizaci, kterou předpokládáme stihnout v letošním roce,“ říká k výsledkům Tvoříme Dobříš 2023 radní a zastupitel města Dobříš Miroslav Sochor.

Hlasování o využití 1 milionu korun skončilo 15. dubna také v Jílovém u Prahy, kde radnice úspěšně realizovala již 4. ročník projektu Tvoříme Jílovsko. Vítězným návrhem se zde stala dostavba sociálního zázemí a kuchyně v hasičské zbrojnici Luka, ke které navrhovatelé vytvořili moc pěkné propagační video. O loňském ročníku Tvoříme Jílovsko jsme psali zde.

Posílat návrhy do participativního rozpočtu mohou aktuálně občané moravskoslezských Albrechtic a Prahy 12. Projekt Milion pro Albrechtice spouštíme s místní radnicí už podruhé, v pilotním ročníku si obyvatelé odhlasovali vybudování discgolfového hřiště. S Prahou 12 realizujeme participativní rozpočet již 4. rokem, o předchozích ročnících jsme vás informovali např. v tomto článku. Na občanské návrhy v Tvoříme Dvanáctku letos městská část uvolnila 1,5 milionu korun!

Dnes, 20. dubna, jsme na platformě Decision 21 spustili hlasování v participativním rozpočtu městské části Praha - Libuš, se kterou jsme zahájili spolupráci teprve nedávno. O to více se na výsledky projektu těšíme! Na Nápady pro Libuš a Písnici radnice uvolnila půl milionu korun.

V počáteční fázi jsou letošní projekty Tvoříme Jeseník, Překvapte Říčany, Tvoříme Golčův Jeníkov a Zlepšuj Pětku

Město Jeseník začátkem dubna odstartovalo další ročník participace, místní budou moci od 1. května 2023 podávat návrhy na zkrášlení lokality a rozhodnout tak o využití 1 milionu korun. Participace má v Jeseníku úspěch, do minulého ročníku se zapojil rekordní počet obyvatel.

V Říčanech už obyvatelé své návrhy odeslali a radnice je aktuálně vyhodnocuje. V průběhu května pak proběhne několik veřejných setkání, na kterých projekty schválené do hlasování město představí. Říčany nejsou v participaci žádným nováčkem, na projektu s námi spolupracují už 7 let! O loňském ročníku si můžete přečíst zde.

Město Golčův Jeníkov je ve fázi prezentace návrhů a kampaně navrhovatelů, kteří se snaží přesvědčit své spoluobčany o kvalitách jejich projektu. Veřejné hlasování zde začíná 29. května. Golčův Jeníkov v participaci dlouhodobě dosahuje velké míry zapojení obyvatel, na což jsme pyšní! Více se dozvíte v rozhovoru s bývalou místostarostkou či v našich aktualitách z předešlých projektů.

Aktuální stránku participativního rozpočtu městské části Praha 5 spustíme v nejbližších dnech. V minulém roce vyčlenila radnice na návrhy občanů 7 milionů korun, ze kterých se mimo jiné postaví nový skatepark. Letos poprvé se navíc městská část rozhodla zavést s naší pomocí Pébéčko i na dvanácti základních školách.

V participaci nezahálí ani školy

Participativní rozpočet na školách, tzv. Školní Pébéčko, aktuálně probíhá na všech základních školách obvodu Ostrava-Jih a 8 základních školách v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Pro žáky jsme v Ostravě uspořádali workshopy participace, abychom jim celý proces a fungování Pébéčka přiblížili. Do rozhodování žáky zapojuje také 7 základních škol v Příbrami, zatímco v Humpolci už mají 3 školy hotovo!

Školní Pébéčko si letos vyzkouší také žáci ve zmíněných základních školách na Praze 5 a na školách v Mostě, Jeseníku, Ústí nad Labem a Pelhřimově.