ZPĚT NA AKTUALITY

Otevřená data: nutnost pro 21. století

5.2.2016

Otevřená data mají v době internetu a mobilních aplikací velkou sílu a schopnost posouvat dál jednotlivé obory i celou lidskou společnost. Práce s nimi zvyšuje efektivitu a šetří peníze. Online platforma Decision 21 je vhodným doplňkem pro práci s open daty. Obzvlášť sbírání preferencí obyvatel měst a obcí může přispět k pochopení řady strategických problémů.

Data, data, data – možná to slovo zní trochu strojově, vědecky, nelákavě, ale když si pod ním představíme třeba jízdní řád vlaků a autobusů, přehled smluv, které uzavírá stát či údaje o úspěšnosti  operací srdce, pochopíme, že data jsou potřeba. Když je má k dispozici veřejnost – ve standardním strojově čitelném formátu, s otevřenou licencí, dostupné a katalogizované – nic nestojí v cestě jejich využití pro zlepšení fungování společnosti. Ať už konkrétními opatřeními a rozhodnutími, která lze na základě dostatečného množství dat provádět rychle a efektivně, anebo třeba v rámci mobilních aplikací.

V hlavním městě Finska, Helsinkách, existuje hned několik projektů či mobilních aplikací, které využívají otevřená dopravní data. V roce 2014 právě zde proběhla soutěž Its in your pocket, která byla zaměřena právě na využití datových zdrojů v dopravě. Velmi zajímavý je například finsko-rakouský projekt Trafisafe, zaměřený na zlepšení bezpečnosti začínajících řidičů. Díky moderním technologiím mohou mladí řidiči dostat velmi podrobnou zpětnou vazbu o jejich chování za volantem. Čidla v autě sbírají data o průběhu jízdy, ta jsou sdílena na internet a vy se tak můžete na mobilu, počítači či tabletu podívat na svůj osobní report. Efekt? Ti, kteří se se svým reportem seznámili, jezdili pak mnohem zodpovědněji. Díky jiné aplikaci si mohou vozíčkáři jednoduše „z ruky“ naplánovat svojí trasu MHD.

Se zajímavými informacemi přišel před deseti lety britský deník The Guardian. Vyžádal si data o úspěšnosti 400 000 kardiologických operací za posledních pět let. Z analýzy dat vyplynulo, které nemocnice jsou u těchto zákroků nejúspěšnější, a tam také směřovaly kroky většiny pacientů. Výsledek? Obratem klesla úmrtnost během operací o 21 %.

V České republice využívá otevřená data např. portál Kohovolit.eu, který stahuje data o hlasování v českém parlamentu. Díky tomu dokáže vysvětlit, proč někteří senátoři hlasují jako jiní, předpovědět přeběhlictví a stabilitu vládní koalice. Propojitelná data ze zdravotnictví, demografická data, textové znění zákonů ČR, kurzové změny vůči Euru najdete na stránkách opendata.cz.

Celá řada studií prokázala, že otevřená data šetří peníze. Například v roce 2011 britská vláda otevřela přes 8000 souborů dat. Využití dat veřejnému sektoru přineslo 16 miliard liber. Západní ekonomiky mohou díky otevřeným datům ušetřit finanční prostředky v řádu stovek miliard eur ročně.

Ve filmu Minority report elitní jednotka Ministerstva spravedlnosti dokáže vraždám a kriminálním činům zabránit díky třem jasnovidcům, psychotronickým osobnostem, které neomylně určí pachatele. Díky otevřeným datům to dnes už nemusí být scifi.

A jak do toho všeho zapadá online platforma Decision 21? Dokážeme sebrat velmi detailní preference a názory občanů. Třeba ve středočeských Říčanech probíhají hlasování s D21 kontinuálně. Podařilo se například zjistit, jaké městské problémy vnímají občané jako nejpalčivější. Zajímavé byly i názory lidí na obecní vyhlášky, investiční projekty nebo využití prázdné nádražní budovy. Budoucnost předpovědět neumíme, ale dokážeme městu ušetřit peníze a zefektivnit v podstatě jakýkoliv proces.