ZPĚT NA AKTUALITY

Studentské volby online. Na pražské VOŠ a SŠ zdravotnická zvolili nové členy školního parlamentu

13.10.2021

Školní parlament hraje v zapojení studentů do chodu školy důležitou roli. Uspořádat celoškolní volby pro zvolení jeho členů je ale náročný a zdlouhavý úkol. Pražská VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola se proto rozhodla celý proces usnadnit a studentské volby realizovala online s pomocí naší platformy.

Školní parlament je prostor pro zapojení studentů do života školy. Jeho členy jsou vybraní studenti, které si kolektiv zvolí jako své reprezentanty. Ti škole v rámci pravidelných setkání přednášejí názory, návrhy a připomínky svých spolužáků ke vzdělávacímu procesu nebo školnímu prostředí, předkládají podněty i otázky učitelům a ředitelům. Školní parlament tak hraje důležitou roli při komunikaci mezi třídami a vedením školy. V neposlední řadě rozvíjí schopnosti v oblasti osobnostní a sociální výchovy.

Uspořádat volby do školního parlamentu tak, aby splňovaly všechny formální náležitosti, je však náročný a zdlouhavý úkol. A to zejména pro zastřešujícího pedagoga. Běžně to znamená koordinaci aktivit ve všech třídách školy i manuální počítání hlasů. VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola na Praze 1 se proto rozhodla studentské volby digitalizovat.

Jak online hlasování probíhalo?

Na škole s devatenácti třídami bylo potřeba do školního parlamentu vybrat dva reprezentanty z každé z nich. Každá třída měla až 30 studentů. Hlasování bylo potřeba uzavřít během jednoho týdne na konci září, aby mohl nově zvolený školní parlament začít fungovat co nejdříve. Z voleb mělo vzejít celkem 38 nových zástupců a zástupkyň studentstva. Zatímco ve sedmi třídách projevili zájem přesně dva lidé – tak akorát do počtu třídních reprezentantů, ve zbývajících dvanácti došlo k volebnímu klání.

Každé školní třídě jsme vytvořili samostatné hlasování s jejich kandidáty. Studenti pak skrze své třídní učitele získali unikátní PIN kód, kterým se do hlasování přihlásili. Stačilo k tomu jakékoliv zařízení s přístupem na internet: počítač, mobil, tablet nebo klidně chytrá televize či herní konzole. Hlasování bylo anonymní a zároveň zabezpečené vůči vstupu neoprávněných osob. Aplikace navíc sama počítá počet hlasujících a přehledné výsledky byly dostupné ihned po skončení hlasování.

Činnosti školního koordinátora se tak díky online hlasování v platformě Decision 21 soustředily pouze na začátek voleb, kdy bylo potřeba třídním učitelům zaslat PIN kódy, a na finální vyhlášení zvolených zástupců a zástupkyň. Volby do školního parlamentu tak proběhly bez obtíží a zbytečného stresu, což pro školu znamenalo zejména velkou úsporu času a papírů.

Nově zvoleným členům školního parlamentu gratulujeme!