ZPĚT NA AKTUALITY

Nevíte si rady s participativním rozpočtem? Vyzkoušejte si zdarma platformu Decision 21 na fiktivním městě

10.3.2020

Abyste si platformu Decision 21 mohli vyzkoušet a udělali si bližší představu o tom, jak navrhování a hlasování v participativním rozpočtu probíhá, vytvořili jsme demo projekt “Společně pro Nejměsto”.

Všichni máme v hlavě nápady, jak by se nám v našem městě mohlo žít lépe. A právě tyto nápady pomáháme v Participaci 21 městu rychle a efektivně zprostředkovat. Participativní rozpočet realizovaly díky naší platformě Decision 21 desítky českých měst a obcí. Chtěli jsme ale, aby si mohli občané i členové radnice zdarma naše technologické řešení vyzkoušet. Proto jsme vytvořili demo projekt Společně pro Nejměsto ve dvou fázích. Jde o ukázkový participativní rozpočet, který umožňuje každému navrhnout projekt, jak město vylepšit. Občanem fiktivního Nejměsta je každý, kdo si chce navrhování nebo hlasování vyzkoušet. “Nejměšťákem” se tak můžete stát i vy!

Defibrilátory do centra Nejměsta nebo oprava letního kina? Fiktivní radnice vyčlenila 3 miliony korun.

Na první ročník participativního rozpočtu vyčlenilo vedení našeho fiktivního města celkem 3 miliony korun. Jeden milion korun je určen na MALÉ projekty a dva miliony na VELKÉ projekty. Do malých projektů spadají ty, jejichž předpokládaná cena je od 0 do 250 tisíc korun, zatímco u velkých projektů jde o 250 tisíc až 1 milion korun. V malých projektech můžete například hlasovat pro vybudování přístřešku autobusové zastávky, hmyzího domečku nebo umístění sítě defibrilátorů do centra Nejměsta. Ve velkých projektech najdete třeba postavení prolézaček pro děti v místním parku, opravu cesty k rybníku na okraji města, opravu letního kina nebo vybudování psího útulku.

Tento projekt, nebo tamten? A co takhle oba?

Pokud se mezi projekty nemůžete rozhodnout, nevadí! V naší online platformě máte k dispozici více plusových hlasů a můžete použít i hlas minusový pro nápady, které se vám nelíbí. K hlasování využíváme D21 - Janečkovu metodu. Návod na hlasování je jednoduchý: plusové hlasy dejte projektům, které si přejete realizovat. Minusové hlasy udělte těm, které si nepřejete. Minusový hlas ale můžete udělit až po rozdělení alespoň dvou hlasů plusových. Nemusíte použít všechny své hlasy, pokud nechcete.

Máte nápad pro zlepšení Nejměsta? Vyzkoušejte si navrhování projektů ZDE. Rozhodovat o projektech můžete v hlasování ZDE. Pokud vás demo participativní projekt zaujal a rádi byste reálný participativní rozpočet realizovali i ve vašem městě, kontaktujte našeho projektového manažera na petr.lebeda@decision21.org. Těšíme se na vaše reakce!