ZPĚT NA AKTUALITY

Obnovení cesty do Klánovického lesa a nový Pumptrack v parku. Běchovice daly na projekty obyvatel 2 miliony korun

2.11.2021

Městská část Praha - Běchovice má za sebou pilotní ročník participativního rozpočtu. Radnice na projekty občanů v rámci Nápadu pro Běchovice uvolnila 2 miliony korun. Původně chtěla realizovat pouze jeden projekt, pro velký zájem ale finanční částku rozdělila mezi dva návrhy s nejvíce hlasy.

Do prvního ročníku participativního rozpočtu přihlásili místní čtrnáct krásných nápadů. Devět z nich se po kontrole radnicí utkalo ve veřejném hlasování, do kterého se na jaře tohoto roku zapojilo celkem 371 občanů Běchovic. Každý měl k dispozici 3 plusové a 1 minusový hlas, společně tak udělili celkem 1103 hlasů!

Původně chtěla radnice realizovat pouze jeden projekt, pro velký zájem hlasujících se ale rozhodla finanční částku rozdělit mezi 2 návrhy s nejvíce hlasy. Vítězným projektem se stala Obnova cesty do Klánovic (58 % hlasů), která jednoduchým vysekáním a zpevněním povrchu štěrkem spojí Běchovice s krásným klánovickým lesem bez nutnosti vcházet do kolejiště. Druhým projektem s nejvíce hlasy se stal Pumptrack v parku Běchovice 2006, volnočasové sportoviště pro děti i dospělé (46 % hlasů). Jedná se o uměle vytvořený uzavřený asfaltový okruh určený pro jízdu na kole, in-line bruslích, skateboardu či koloběžce, který je možné díky vytvořeným kopečkům (vlnám) a klopeným zatáčkám projíždět bez nutnosti šlapání / odrážení. Jízda na pumptracku spočívá v tzv. pumpování - správném přenášení váhy těla a využívání vlastní hmotnosti k udržování či dokonce zvýšení rychlosti na dráze. Už při první jízdě většina začátečníků zjistí, jak pumptrack funguje, a že se jedná o velice zábavnou sportovní aktivitu. Snadno tak zaujme sportovce napříč generacemi a na své si zde přijdou nejmenší cyklisté, starší školní děti i dospělí jedinci.

Realizaci těchto projektů radnice z časových i finančních důvodů rozložila do dvou let.

Gratulujeme navrhovatelům i celé městské části!

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky prvního participativního rozpočtu Nápad pro Běchovice najdete zde.