ZPĚT NA AKTUALITY

Moje škola, můj hlas, moje Zambie

21.8.2017

Dvě střední školy Nkana a Mukuba ve městě Kitwe poprvé zažily své vlastní školní pébéčko. Podívejte se, s jakými návrhy studenti přišli a jak to vlastně celé dopadlo.

Moses Mwansa Moses Mwansa je aktivní člen organizace YALI (Young African Leaders Initiative), která hledá mladé africké vůdce. Moses koordinoval školní pébéčka na středních školách Nkana a Mukuba v Zambii.

Myšlenka vznikla již v květnu 2016. Náš tým, který byl pozván na odborný workshop TechCamp, se zde setkal s Mosesem Mwansou. Ten se konceptem participativního rozpočtu (pébéčka) nadchl a začal uvažovat, jak by ho mohl zrealizovat ve své rodné Zambii. Společně s D21 se rozhodli zaměřit na místní školy a po roce se dostavily první výsledky.

Mám nápad!

Začátky byly náročné, proběhlo mnoho školení a tréninků koordinátorů, kteří předávali své znalosti dále učitelům a dobrovolníkům, u kterých bylo zapálení pro věc klíčové. Jakmile všichni věděli, o co jde, pébéčko mohlo začít.

Prvně byla stanovena pravidla. Již od června začali studenti zpracovávat své návrhy, kdy každá třída po 80 studentech dostala zadání od svých učitelů a koordinátorů. A pébéčka se chytli opravdu svědomitě. Z každé třídy vzešly maximálně tři návrhy, které postoupily do dalšího kola. Náměty byly různé – vymalování budovy a opravy oken, nové odpadkové koše nebo třeba výsadba stromů kolem školy.

Dohromady z obou škol postoupilo 17 projektů, vyhrát však mohl pouze jeden z každé školy. V rámci participativního rozpočtu tak studenti museli své projekty podpořit například vyvěšením plakátů a přesvědčit své spolužáky, aby dali hlas právě jim.

V další fázi došlo na samotné hlasování, které kvůli nedostatku počítačového vybavení probíhalo na klasických papírových lístcích. Před hlasovacími místnostmi se tak tvořily dlouhé fronty, každý chtěl být u toho a hodit svůj hlas do urny. Výsledek? Na střední škole Nkana hlasovalo přes 2 300 studentů!

Hlasování na papírových lístcích

Jen vítězové, žádní poražení

Mezi projekty zvítězilo pořízení 40 počítačových myší do technické učebny v Mukubě a nákup pomůcek do školní laboratoře v Nkaně. Oba projekty získaly dotaci 120$. Na konci července proběhlo velkolepé vyhlášení, kde navrhovatelky vítězného návrhu neskrývaly slzičky radosti. Nadšení byli učitelé i studenti. Vedení školy si pochvaluje inkluzivní a edukativní charakter hlasování. Studenti nyní vědí, že i jejich slovo má váhu, že mohou něco ovlivnit. Uvědomili si, že i s malým rozpočtem mohou udělat velké změny.