ZPĚT NA AKTUALITY

Mariánské Lázně mají po letech pohotovost. V našem hlasování ji chtělo 81 % lidí

4.3.2016

Loni na podzim proběhlo v Mariánských Lázních hlasování na naší online platformě. Radnici mělo ukázat, který z 10 vybraných problémů občané vnímají jako největší. Zvítězil ten dlouholetý: absence lékařské pohotovosti a akutní lůžkové péče. Díky podpoře města, Karlovarského a Plzeňského kraje od 1. března už pohotovost funguje.

Na plnohodnotnou nemocnici byli obyvatelé Mariánských Lázní zvyklí. V minulosti tam však téměř zanikla akutní lůžková péče a pohotovost chyběla několik let. Protestovalo nejen město samotné, ale i okolní obce. Nyní se – snad i díky hlasování na platformě Decision 21 – podařilo splnit přání mnoha obyvatel. Pohotovost sice nebude v provozu nepřetržitě, ale i tak to znamená významné zlepšení dostupnosti urgentní lékařské péče nejen pro obyvatele Mariánskolázeňska, ale i sousedního Tachovska.

V ověřovacím hlasování lidé vybírali z 18 možností priorit/problémů, které vzešly z Fóra Zdravého města Mariánské Lázně. Využít mohli 6 plusových hlasů, které přidělovali možnostem, jež podle nich mají být skutečnou prioritou města. Až třem možnostem, které podle nich mezi priority nepatří, mohli dát minusový hlas. Možnosti „chybí akutní péče a pohotovost“ dalo jeden ze svých hlasů 81 % všech účastníků hlasování. Shoda na nejpalčivějším problému města byla mezi obyvateli mimořádně vysoká. Třetí místo, na kterém se umístila „záchranná služba bez lékaře“, tento fakt jen podtrhuje.