ZPĚT NA AKTUALITY

Jak pomáhat sociálně vyloučeným lokalitám

1.2.2015

Decision 21 využili starostové ze Šluknovska, aby rozhodli o náplni práce koordinátora, který se bude starat o sociálně vyloučené lokality v regionu.

Je 30. ledna 2015 a my sedíme na schůzi Sdružení pro rozvoj Šluknovska, regionálního uskupení starostů. Patnáct přítomných starostů chce hlasovat o náplni práce a prioritách pro sociálního koordinátora, který by měl do budoucna obcím ve Šluknovském výběžku pomoci řešit problematiku sociálně vyloučených lokalit. Místnost ožívá vzrušenou debatou, která potvrzuje, že téma budí emoce a nebude snadné dobrat se konsenzu. Ideální situace pro použití hlasování podle D21. Na základě předem shromážděných návrhů náš tým připravil finální seznam čtrnácti kompetencí, mezi nimiž přítomní vybírali. Mohli udělit až pět kladných a dva záporné hlasy.

Výsledky ukázaly širší shodu hned u několika bodů a odevzdané lístky potvrdily, že hlasování formou Decision 21 je i přes počáteční opatrnost a nedůvěru naprosto srozumitelné. Starostové si systém okamžitě osvojili, aplikovali různé varianty a ocenili možnost pracovat s pozitivními i negativními hlasy. Tabulka výsledků, kterou náš tým bezprostředně po hlasování připravil a prezentoval, slouží Sdružení pro rozvoj Šluknovska jako základní dokument, na němž postaví své další argumenty při jednání s institucemi, zapojenými do přípravy programu sociálních koordinátorů.