ZPĚT NA AKTUALITY

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

10.1.2022

V akademickém roce 2020/2021 se studenti a studentky Gymnázia dr. A. Hrdličky již podruhé zapojili do Pébéčka. Proces participativního rozpočtování podpořilo město Humpolec štědrým darem 100 000 Kč. Gymnázium je tak jednou ze tří škol, kde radnice sbírá zkušenosti s participací pro realizaci městského participativního rozpočtu.

Vedení školy obdrželo celkem 11 studentských návrhů, z nichž do veřejného hlasování postoupila polovina z nich. Vedle daných podmínek Pébéčka musely návrhy obsahovat i detailní finanční plán včetně zdůvodnění, aby získaly podporu školy. To bylo podstatné zejména v případě, že dva týmy předložily podobné návrhy. Aby se v další fázi netříštily hlasy, postoupil vždy ten návrh, který měl případnou realizaci lépe propracovanou. Studentstvo se tak naučilo základům projektového řízení, komunikace i hospodaření s penězi.

Radnice města Humpolec zvažuje zavedení participativního rozpočtu pro dospělé obyvatele města. Než se k tomu ale uchýlí, chtěla si celý proces vyzkoušet na místních školách. „Intuitivně jsme chtěli participativní rozpočet jako takový vyzkoušet v menším měřítku, ale za to smysluplně propracovaný tak, aby ukázal svoje plusy i mínusy v praxi Humpolce,“ sdělila místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová.

A o co byl v Pébéčku GymHu zájem? Pomůcky v programování, nové vybavení do počítačové místnosti, elektrický klavír, 3D virtuální prohlídka školy, nové židle do hudební výchovy a relaxační místnost „Lenosh“. I když je z návrhů patrné, že na Gymnáziu v Humpolci jsou zápálení do nových technologií, vítězem se nakonec stala relaxační místnost, což je obecně jeden z nejvíce navrhovaných projektů na školách. Čím si návrh dvou spolužaček ze 3.A získal srdce hlasujících? Dívky po dlouhé rešerši vybraly kvalitní český nábytek, vytvořily 3D vizualizaci a počítaly i s budoucím zapojením všech ve škole při vybírání dekorací do místnosti. Jednu zeď navíc chtějí nechat jako vzpomínkovou, kam se mohou třeba maturitní třídy před svým odchodem podepsat. V rámci licence je škole i po vyhlášení výsledků Pébéčka k dispozici hlasovací platforma, se kterou už umí pracovat. Dodatečná skupinová rozhodnutí tak může realizační tým provést stejně jednoduše, jako Pébéčko, a to i zcela online. V prostorách „Lenoshe“ by tak v budoucnu mohly vzniknout nápady pro další ročníky Pébéčka!