10.1.2022
Vedení školy obdrželo celkem 11 studentských návrhů, z nichž do veřejného hlasování postoupila polovina z nich. Vedle daných podmínek Pébéčka musely návrhy obsahovat i detailní finanční plán včetně zdůvodnění, aby získaly podporu školy. To bylo podstatné zejména v případě, že dva týmy předložily podobné návrhy. Aby se v další fázi netříštily hlasy, postoupil vždy ten návrh, který měl případnou realizaci lépe propracovanou. Studentstvo se tak naučilo základům projektového řízení, komunikace i hospodaření s penězi.
Radnice města Humpolec zvažuje zavedení participativního rozpočtu pro dospělé obyvatele města. Než se k tomu ale uchýlí, chtěla si celý proces vyzkoušet na místních školách. „Intuitivně jsme chtěli participativní rozpočet jako takový vyzkoušet v menším měřítku, ale za to smysluplně propracovaný tak, aby ukázal svoje plusy i mínusy v praxi Humpolce,“ sdělila místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová.
A o co byl v Pébéčku GymHu zájem? Pomůcky v programování, nové vybavení do počítačové místnosti, elektrický klavír, 3D virtuální prohlídka školy, nové židle do hudební výchovy a relaxační místnost „Lenosh“. I když je z návrhů patrné, že na Gymnáziu v Humpolci jsou zápálení do nových technologií, vítězem se nakonec stala relaxační místnost, což je obecně jeden z nejvíce navrhovaných projektů na školách. Čím si návrh dvou spolužaček ze 3.A získal srdce hlasujících? Dívky po dlouhé rešerši vybraly kvalitní český nábytek, vytvořily 3D vizualizaci a počítaly i s budoucím zapojením všech ve škole při vybírání dekorací do místnosti. Jednu zeď navíc chtějí nechat jako vzpomínkovou, kam se mohou třeba maturitní třídy před svým odchodem podepsat. V rámci licence je škole i po vyhlášení výsledků Pébéčka k dispozici hlasovací platforma, se kterou už umí pracovat. Dodatečná skupinová rozhodnutí tak může realizační tým provést stejně jednoduše, jako Pébéčko, a to i zcela online. V prostorách „Lenoshe“ by tak v budoucnu mohly vzniknout nápady pro další ročníky Pébéčka!