ZPĚT NA AKTUALITY

Chomutov zažívá své první pébéčko

9.2.2017

Během druhého březnového týdne se uskutečnilo úvodní setkání občanů se zástupci města Chomutov v rámci akce “Společně tvoříme Chomutov”. Město a jeho obyvatelé se tak měli možnost poprvé zblízka seznámit s participativním rozpočtem.

V rámci setkání padlo několik zajímavých podnětů od aktivních občanů i od těch, kteří přišli jen zjistit, co to “pébéčko” vlastně je. Zajímavých aktérů představujících své návrhy bylo víc – paní, která prožila mnoho let v Německu a do Chomutova se vrátila s touhou ho změnit k lepšímu nebo starší dáma, která se dozvěděla o pébéčku v místních novinách a s pomocí předsedkyně Společenství vlastníků bytových jednotek podala svůj návrh.

„Ve výsledku by pébéčko mělo vést ke snižování bariér mezi občanem a úřadem. Skvělým výsledkem by pak bylo společné vnímání budoucnosti města v duchu výroku – Občané a úředníci společně formují město k co nejlepší podobě,“ říká Ing. Tereza Rödlingová z Odboru rozvoje a investic.


Mezi návrhy byla například nová výstavba zaniklých Květinových hodin, zvýšení bezpečnosti vlakového přejezdu, vyasfaltování bahnité cesty či návrh na výstavbu veřejného osvětlení kolem chodníku.

Další setkání proběhlo o dva týdny poté. Potvrdila se očekávání hojné účasti a současně padlo mnoho dalších podnětných návrhů z řad občanů. Chomutovská radnice si na informační kampani pro obyvatele města dává záležet a proto se těšíme na znovushledání a následné kroky v rámci cyklu participativního rozpočtování.

Radnice mezi jednotlivé projekty rozdělí 5 milionů korun, z toho limit na každý projekt je 600 tisíc Kč. Návrhy mohou podávat i občané bez trvalého pobytu v Chomutově do 31.3.2017.